Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Ενζενιάο» του Ρίο, καθώς η Μποταφόγκο, μετά φυσικά και τα χθεσινά αποτελέσματα, έχει απόσταση τεσσάρων μόλις βαθμών, τόσο από την σημερινή της αντίπαλο όσο και από την επικίνδυνη ζώνη.

Ήττα με 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Βάσκο, στο ντεμπούτο μάλιστα στον πάγκο για τον 44χρονο Αλμπέρτο Βαλεντίμ, με την οποία η Μποταφόγκο «υποχώρησε» ακόμα περισσότερο βαθμολογικά, μπαίνοντας πλέον σε περιπέτειες. Ο απόλυτος αιφνιδιασμός από την Βάσκο στο μεταξύ τους ντέρμπι, καθώς βρέθηκε στο δέκα οκτώ με προβάδισμα δύο τερμάτων, με τη μείωση του σκορ πάντως από τη Μποταφόγκο, με κεφαλιά του Μαρσέλο Κονσεϊσάο, στο εικοστό δεύτερο λεπτό. Χωρίς κάτι άλλο όμως στην συνέχεια, παρά τις προσπάθειες, την διάθεση και τις ευκαιρίες των δύο ομάδων. Έξι νίκες, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για τη Μποταφόγκο, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ενζενιάο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 2-2 για τη νεοφώτιστη CSA φιλοξενώντας την Ατλέτικο Μινέιρο, με την ομάδα του Μασεϊό ικανοποιημένη, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης του ματς, παρά την απώλεια βαθμών, στην προσπάθεια που κάνει φυσικά για την παραμονή. Μπροστά στο σκορ η CSA στο ματς με την Ατλέτικο Μινέιρο στο τριάντα τέσσερα, με κεφαλιά του Αλεξάντρο, κόντρα πάντως στην ροή του αγώνα, καθώς η αντίπαλος της είχε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Ανώτερη η Ατλέτικο Μινέιρο και στην επανάληψη, πραγματοποιώντας στο ογδόντα πέντε την προσωρινή ανατροπή, με την CSA όμως να σώζει στην συνέχεια τον βαθμό και πάλι κόντρα στην ροή του αγώνα, με πέναλτι του Γκόμες, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την CSA, σε 12 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ρέι Πελέ» του Μασεϊό, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο τη Μποταφόγκο.

Ο παράγοντας έδρα δίνει ένα ελαφρύ προβάδισμα στη Μποταφόγκο. Παρόλα αυτά, παραμένει απρόβλεπτη, κάτι που με κάνει να κρατήσω επιφυλακτική στάση, ειδικά από την στιγμή που απέναντι υπάρχει ένας αντίπαλος ο οποίος θα παίξει με το μαχαίρι στα δόντια.