Δύο αγωνιστικές για το φινάλε της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος Κλαουσούρα και ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς της Ατλέτικο Νασιονάλ με την Ενβιγκάδο, με την ομάδα του Μεντεγίν σε ρόλο φαβορί, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την διατηρήσει στην κορυφή, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δίνουν μάχη παραμονής.

Ήττα με 1-2 για την Ατλέτικο Νασιονάλ την Κυριακή που μας πέρασε στην έδρα της Αμέρικα Κάλι, με θετικό πάντως για την ομάδα του Μεντεγίν, πως διατηρήθηκε στην κορυφή και στο +1 από την αντίπαλο της. Σε ρηχά νερά η Ατλέτικο Νασιονάλ στη μονομαχία της με την Αμέρικα Κάλι, στην οποία ηττήθηκε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ, με σημείο αναφοράς πάντως, πως έφυγε για πρώτη φορά με σκυμμένο το κεφάλι, σε ματς μακριά από το γήπεδο της. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Αμέρικα Κάλι στο εξήντα εννέα, με τη μείωση του σκορ για την Ατλέτικο Νασιονάλ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με κοντινή κεφαλιά του Περλάσα. Πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Ατλέτικο Νασιονάλ, σε εννέα ματς στο «Ατανάσιο Χιραρντότ» στο Κλαουσούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα το 0-0 φιλοξενώντας την θεωρητικά αδιάφορη Λα Εκιδάδ, το οποίο έβαλε σε περιπέτειες την Ενβιγκάδο. Φλύαρη και άστοχη η γεμάτη πίεση Ενβιγκάδο στο ματς με τη Λα Εκιδάδ, στο οποίο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τόσο την υπεροχή της όσο και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο εικοστό ένατο λεπτό, με το μεταξύ τους 0-0, να την κρατά χαμηλά στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Ενβιγκάδο, σε εννέα ματς στο Κλαουσούρα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος ο δεξιός μπακ, Χιμένες.

Προϊστορία: Δέκα νίκες για την Ατλέτικο Νασιονάλ, τρεις για την Ενβιγκάδο και τέσσερις ισοπαλίες, στις 17 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μεντεγίν, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Χαμηλός αλλά λογικός ο «άσος» για την Ατλέτικο Νασιονάλ, η οποία θέλει να ολοκληρώσει την κανονική διάρκεια του Κλαουσούρα στην 1η θέση, ειδικά μάλιστα από την στιγμή που την τελευταία αγωνιστική θα δοκιμαστεί στο καυτό «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά, με την Σάντα Φε.