Αήττητο πέντε αγωνιστικών για την κυπελλούχο Βραζιλίας, Ατλέτικο Παραναένσε, η οποία δείχνει πως δεν χαρίζεται σε κανένα, παρά το γεγονός πως είναι αδιάφορη, καθώς έχει εξασφαλίσει θέση στην φάση των ομίλων του επόμενου Κόπα Λιμπερταδόρες, την στιγμή που η Κρουζέιρο βρίσκεται στο +2 από την επικίνδυνη ζώνη.

Επικράτηση με 1-0 για την Ατλέτικο Παραναένσε την Κυριακή που μας πέρασε φιλοξενώντας τη νεοφώτιστη CSA, βλέποντας την κυπελλούχο Βραζιλίας όχι μόνο να ανεβαίνει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά να δείχνει ταυτόχρονα, πως δεν χαρίζεται όπως προαναφέρθηκε, σε κανένα. Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η Ατλέτικο Παραναένσε στο ματς με την CSA, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα, τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Ατλέτικο Παραναένσε αδικαιολόγητα υποτονική, δίνοντας την ευκαιρία στην CSA να απειλήσει για το 0-1, έχοντας μάλιστα και ένα οριζόντιο δοκάρι. Παρόλα αυτά, η Ατλέτικο Παραναένσε «ξύπνησε» στο τελευταίο τέταρτο του ματς και όχι μόνο πήρε πάλι τα ηνία του αγώνα, αλλά έφτασε και στο 1-0, με προβολή σε άδειο τέρμα από τον Μπρούνο Σιρίνο, στο ογδοηκοστό δεύτερο λεπτό. Εννέα νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Ατλέτικο Παραναένσε, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αήττητο οκτώ αγωνιστικών για την Κρουζέιρο, με αποτυχία πάντως το 1-1 της Κυριακής στο «Μινεϊράο» φιλοξενώντας τη Μπαΐα, καθώς πέταξε δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη που δίνει για την παραμονή, παρά το γεγονός μάλιστα, πως βρίσκεται στο +2 από την 17η στον βαθμολογικό πίνακα Φλουμινένσε και την επικίνδυνη ζώνη. Η φλυαρία και η αστοχία τα κύρια χαρακτηριστικά της Κρουζέιρο στο ματς με τη Μπαΐα, στο οποίο μάλιστα είδε την παθητική σε όλο σχεδόν τον αγώνα, αντίπαλο της, να ανοίγει το σκορ με πέναλτι, στο εξήντα έξι, στη μοναδική της ουσιαστικά αξιόλογη επιθετική προσπάθεια. Με παίκτη λιγότερο μάλιστα η Κρουζέιρο στην φάση του πέναλτι, καταφέρνοντας πάντως να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό, με ένα εκπληκτικό, εκτός περιοχής σουτ του Σασά, στο εβδομηκοστό τέταρτο λεπτό. Δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και επτά ήττες για την Κρουζέιρο, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μινεϊράο», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο Κολομβιανός δεξιός μπακ Ορεχουέλα και ο επιθετικός Φρεντ.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ατλέτικο Παραναένσε, ισάριθμες για την Κρουζέιρο και τρεις ισοπαλίες, στις 11 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην «Αρένα ντα Μπαϊσάντα», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Αδικαιολόγητος ο τίτλος του φαβορί στην Ατλέτικο Παραναένσε, τουλάχιστον στο σετ των τιμών, από την στιγμή που απέναντι υπάρχει μία ομάδα με το ειδικό βάρος της Κρουζέιρο, έστω και αν αυτή στο φετινό πρωτάθλημα δεν πρωταγωνιστεί, αλλά μάχεται για την παραμονή.