Πολύ δυνατό ματς στην Σάντα Φε, ανάμεσα στην τοπική Ουνιόν και την Ατλέτικο Τουκουμάν, οι οποίες θα θέλουν, λογικά, όχι μόνο να ανέβουν ακόμα περισσότερο βαθμολογικά, αλλά να δώσουν ταυτόχρονα συνέχεια στο αήττητο σερί τους.

Έξι αγωνιστικές χωρίς ήττα για την Ουνιόν, μετά και το δραματικό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 3-3 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Μπάνφιλντ, με το οποίο η ομάδα της Σάντα Φε, βρέθηκε στο -3 από τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Ανώτερη και με σημαντικές ευκαιρίες η Ουνιόν στο πρώτο ημίχρονο, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, στο ματς στην έδρα της Μπάνφιλντ, με την αντίπαλο της όμως μπροστά στο σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο εικοστό πέμπτο λεπτό. Παρόλα αυτά, το 1-1 για την ομάδα της Σάντα Φε, στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, με κοντινό σουτ του Ελίας (45΄). Εντυπωσιακό στην συνέχεια το ξεκίνημα της Ουνιόν στην επανάληψη, με το 2-1 στο πενήντα τρία, με κεφαλιά του Τρογιάνσκι και το 3-1 στο εξήντα, από πέναλτι του Καραμπαχάλ, με αδικαιολόγητη όμως την καθίζηση της στην συνέχεια, πιστεύοντας ίσως πως είχε τελειώσει το ματς, δίνοντας την ευκαιρία στη Μπάνφιλντ, να φτάσει στην ισοφάριση. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Ουνιόν, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα, ο επιθετικός Ματσόλα.

Στον αντίποδα, δεύτερη συνεχόμενη επίσκεψη για την Ατλέτικο Τουκουμάν στην Σάντα Φε, μετά το 2-0 της περασμένης εβδομάδας σε βάρος της συμπολίτισσας της σημερινής της αντιπάλου, Κολόν. Τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα πλέον για την Ατλέτικο Τουκουμάν, η οποία βρέθηκε στην 8η θέση και το -6 από την κορυφή, έχοντας προηγηθεί, το εντός 2-1 σε βάρος της Ταγέρες, το 2-1 στην έδρα της Μπάνφιλντ και το 2-0 φιλοξενώντας την Πατρονάτο. Τα απολύτως απαραίτητα για την Ατλέτικο Τουκουμάν στο ματς με την Κολόν, στο οποίο δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα και στο οποίο έφτασε πιο εύκολα από ότι ίσως θα περίμενε, στο τέταρτο της συνεχόμενο τρίποντο. Το 1-0 στο σαράντα τέσσερα με το Λότι, ενώ το 2-0 με κοντινό πλασέ του Τολέδο (φωτό), στο πεντηκοστό πρώτο λεπτό. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Ατλέτικο Τουκουμάν, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Πρεσιντέντε Χοσέ Φιέρο», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Μπιάνκι και ο επιθετικός Τολέδο.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Ουνιόν, μία για την Ατλέτικο Τουκουμάν και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Σάντα Φε.

Σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα τόσο η Ουνιόν Σάντα Φε όσο φυσικά και η Ατλέτικο Τουκουμάν, αμφότερες μάλιστα με αήττητο σερί, με ιδιαίτερα δύσκολη την επιλογή σημείου, στη μεταξύ τους μονομαχία.