Σε ρόλο φαβορί η Σοσιεδάδ, στο ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στη LaLiga, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει μόνη στην κορυφή, έστω και με δύο αγώνες περισσότερους, την στιγμή πάντως, που νέος προπονητής στον πάγκο της ουραγού του πρωταθλήματος, Λεγκανές, είναι ο 60χρονος Μεξικανός, Χαβιέρ Αγκίρε.

Δραματικό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης και ταυτόχρονα σπουδαίο 2-1 την περασμένη εβδομάδα στην Γρανάδα για την Σοσιεδάδ, με το οποίο η βασκική ομάδα συγκατοικεί πλέον στην κορυφή με τη Μπαρτσελόνα και την Ρεάλ, έστω και με ένα ματς περισσότερο και με το οποίο άφησε πίσω το εντός 1-2 που είχε προηγηθεί από τη Λεβάντε. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς στην Γρανάδα, με την Σοσιεδάδ πάντως πιο αποτελεσματική και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πόρτου, ο οποίος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, με διαγώνιο εντός περιοχής σουτ στο είκοσι ένα και αυτός που διαμόρφωσε, με ψύχραιμο πλασέ το 2-1, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ενδιάμεσα αυτών, η Γρανάδα είχε ισοφαρίσει προσωρινά, στο τριακοστό έκτο λεπτό. Τρεις νίκες και δύο ήττες για την Σοσιεδάδ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Ανοέτα», ενώ με πρόβλημα, ο αριστερός μπακ Αχιέν Μουνιόθ και ο μέσος Ιγιαραμέντι.

Στην άλλη πλευρά, ήττα με 1-2 μέσα στο «Μπουτάρκε» από την Έιμπαρ για τη Λεγκανές, έχοντας στον πάγκο τον υπηρεσιακό, Λουίς Σεμπράνος, η οποία καθήλωσε τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Μπροστά στο σκορ η Λεγκανές στο ματς με την Έιμπαρ στο έκτο μόλις λεπτό, με ένα τυχερό τέρμα του Εν-Νεσίρι, μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή της βασκικής ομάδας, με άμεση όμως την «απάντηση» των φιλοξενούμενων, με το 1-1 στην πρώτη ουσιαστικά επιθετική τους προσπάθεια στον αγώνα (17΄). Φλύαρη και άστοχη στην συνέχεια η Λεγκανές, με την «τιμωρία» από την Έιμπαρ, να έρχεται στην δεύτερη φορά που πέρασε με αξιώσεις την σέντρα, μετά φυσικά το 1-1, με την ανέλπιστη ανατροπή για τους Βάσκους, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για τη Λεγκανές, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μπουτάρκε», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός αριστερός μπακ, Σίλβα. Με πρόβλημα επίσης, ο δεξιός μπακ – χαφ Μαρκ Ναβάρο και ο Αργεντινός μέσος Σιμανόφσκι, στο ντεμπούτο για σήμερα στον πάγκο της «μικρής» ομάδας της Μαδρίτης, του μεξικάνου, Χαβιέρ Αγκίρε.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Σοσιεδάδ και μία ισοπαλία, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Λεγκανές.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, το κίνητρο κορυφής αλλά και το καλύτερο momentum της Σοσιεδάδ, παρά το γεγονός πως υπάρχει αλλαγή προπονητή στην πλευρά των φιλοξενούμενων.