Στο «Σέρα Ντουράντα» της Γκοϊανίας το ματς που ανοίγει χρονικά το πρόγραμμα της 32ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο, βρίσκοντας την τοπική Γκοϊάς στην 10η θέση και με στόχο να διατηρηθεί στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα και την Σάντος στην 3η και στο -5 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Παλμέιρας.

Ήττα με 0-2 για την Γκοϊάς μεσοβδόμαδα στο Μπέλο Οριζόντε από την Ατλέτικο Μινέιρο, με θετικό πάντως για την ομάδα της Γκοϊανίας, πως διατήρησε το μικρό αλλά σημαντικό «μαξιλαράκι» ασφαλείας από τις ομάδες που βρίσκονται μακριά από τις θέσεις του Κόπα Σουνταμερικάνα. Σε ρόλο κομπάρσου η Γκοϊάς στο ματς στην έδρα της Ατλέτικο Μινέιρο, στο οποίο δεν απείλησε καθόλου την αντίπαλο της και στο οποίο είχε κορυφαίο τον γκολκίπερ Ταντέου, που κράτησε με τις σπουδαίες επεμβάσεις του το σκορ σε κολακευτικό επίπεδο, με τα τέρματα των γηπεδούχων στο πενήντα τέσσερα και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Εννέα νίκες, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Γκοϊάς, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στην Γκοϊανία, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, τρία συνεχόμενα τρίποντα για την Σάντος, μετά και το 2-1 μεσοβδόμαδα στο «Ρεσακάντα» της Φλοριανόπολις σε βάρος της ουραγού και καταδικασμένης, Αβαΐ, τα οποία την διατήρησαν στην 3η θέση και στο κυνήγι της 2ης Παλμέιρας. Μπροστά στο σκορ η Σάντος στο ματς στην έδρα της Αβαΐ στο ένατο λεπτό, με ένα διαγώνιο εντός περιοχής σουτ του Εντουάρντο Σάσα, ενώ το 2-0 από τον Μαρίνιο στο είκοσι τέσσερα. Η μείωση του σκορ ακολούθως από την Αβαΐ στο τριακοστό πέμπτο λεπτό, σημειώνοντας πάντως, πως η Σάντος κράτησε εύκολα στην συνέχεια το υπέρ της αποτέλεσμα, χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοση της, παρά την αποβολή μάλιστα, του στόπερ Γκουστάβο Ενρίκε. Επτά νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Σάντος, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Βίλα Μπελμίρο», ενώ τιμωρημένος φυσικά για σήμερα, ο στόπερ Γκουστάβο Ενρίκε.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Γκοϊάς, ισάριθμες για την Σάντος και μία ισοπαλία, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Γκοϊανία.

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Γκοϊάς στο φετινό πρωτάθλημα στην Γκοϊανία, έχοντας απέναντι όμως μια ομάδα με το ειδικό βάρος της Σάντος, η οποία ακόμα και όταν δεν βρεθεί σε καλή μέρα, έχει την ικανότητα να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Δεν θα μπλέξω με σημείο, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.