Μοναδική ομάδα που δεν έχει ισοπαλία ακόμα στο πρωτάθλημα η Γοδόι Κρουζ και με στόχο να ξεκολλήσει από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, την στιγμή που η Ιντεπεντιέντε προσπαθεί να βρεθεί στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, έχοντας και σήμερα υπηρεσιακό στον πάγκο, τον Φερνάντο Μπερόν.

Δύο νίκες και δέκα ήττες για την Γοδόι Κρουζ, σε 12 συνολικά ματς στο φετινό πρωτάθλημα, μετά και το βαρύ 2-5 της προηγούμενης αγωνιστικής, το οποίο την διατήρησε στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Ροζάριο στο πρώτο τέταρτο του μεταξύ τους ματς, με τη μείωση του σκορ όμως από την Γοδόι Κρουζ, στο δέκατο έβδομο λεπτό, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Αρένα. Τρίτο τέρμα από την Ροζάριο στο είκοσι εννέα, μείωση σε 2-3 από την Γοδόι Κρουζ στο εξήντα ένα, με κοντινή κεφαλιά του Μπανταλόνι, με το ματς όμως να «τελειώνει» οριστικά, στο εβδομηκοστό έκτο λεπτό, με το τέταρτο γκολ των γηπεδούχων. Δύο νίκες και τέσσερις ήττες για την Γοδόι Κρουζ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ, Αρένα.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις βαθμοί για την Ιντεπεντιέντε στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές, έχοντας στον πάγκο υπηρεσιακό τον 52χρονο Φερνάντ Μπερόν, με 2-2 στην Σάντα Φε με την τοπική Ουνιόν και 2-1 την περασμένη εβδομάδα φιλοξενώντας την Σαν Λορέντζο. Μοιρασμένο και με λιγοστές φάσεις το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με την Σαν Λορέντζο, με την Ιντεπεντιέντε μπροστά στο σκορ στο τεσσαρακοστό τρίτο λεπτό, με σουτ του Ρομέρο, από το ύψος περίπου του πέναλτι. Ανώτερη και πιο απειλητική πάντως στην επανάληψη η Σαν Λορέντζο, ισοφαρίζοντας αρχικά στο πεντηκοστό πρώτο λεπτό, έχοντας μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες στην συνέχεια, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Παρόλα αυτά, πέναλτι για την Ιντεπεντιέντε στο εξήντα δύο, στην πρώτη της ουσιαστικά αξιόλογη επιθετική προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο και 2-1 και πάλι με σκόρερ των Ρομέρο. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Ιντεπεντιέντε, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Λιμπερταδόρες ντε Αμέρικα», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο μέσος Πέρες και ο επιθετικός Παλάσιος.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Γοδόι Κρουζ και έξι ισοπαλίες, σε δέκα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ιντεπεντιέντε.

Ανοιχτά σε σκορ και πλούσια σε φάσεις το τελευταίο διάστημα τα ματς της Γοδόι Κρουζ, η οποία μάλιστα δεν έχει ηττηθεί την τελευταία δεκαετία σε δέκα ματς φιλοξενώντας την Ιντεπεντιέντε. Η καλή προϊστορία πάντως, δεν είναι από μόνη της αρκετή για να δείξουμε εμπιστοσύνη στην ουραγό του πρωταθλήματος, ενώ αναξιόπιστη, παρά την ποιότητα της, μακριά από το γήπεδο της και η ανώτερη στο συγκεκριμένο ζευγάρι, Ιντεπεντιέντε.