Ντέρμπι παραμονής στο «Ρέι Πελέ» του Μασεϊο, με την τοπική CSA, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, εντός επικίνδυνης ζώνης, στην 18η θέση με 29 βαθμούς, δέκα λιγότερους από την 12η στον βαθμολογικό πίνακα, Βάσκο.

Επτά αγωνιστικές για το φινάλε στο Μπραζιλεϊράο, με το σημερινό ματς να έχει χαρακτήρα «τελικού» για την CSA, καθώς βρίσκεται στο -5 από την γραμμή της παραμονής, μετά και το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 μεσοβδόμαδα στο Πόρτο Αλέγκρε από την τοπική Γκρέμιο. Μπροστά στο σκορ η Γκρέμιο στο μεταξύ τους ματς, στο όγδοο μόλις λεπτό, ενώ ευκαιρίες εκατέρωθεν στην συνέχεια, περισσότερες πάντως και πιο σημαντικές για την ομάδα του Πόρτο Αλέγκρε. Το 1-1 πάντως από την CSA στο ενενήντα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ραφίνια, με την ομάδα όμως του Μασεϊό να αδυνατεί να πάρει τον πολύτιμο βαθμό, καθώς είδε τον στόπερ της, Ρονάλντο Άλβες, να σημειώνει αυτογκόλ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την CSA, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα στο Μασεϊό, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενοψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, 1-2 φιλοξενώντας την Παλμέιρας, με θετικό πάντως για την Βάσκο, πως διατηρήθηκε τόσο στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη, όσο και στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Παλμέιρας, με το 0-1 από την «βερντάο» στο δώδεκα και το 1-1 από την Βάσκο, από αυτογκόλ των φιλοξενούμενων, στο δέκατο όγδοο λεπτό. Παρόλα αυτά, αλλαγή σκηνικού στην επανάληψη, με την Βάσκο αδικαιολόγητα υποτονική, δίνοντας την ευκαιρία στην πιο ποιοτική Παλμέιρας να ψάξει με υπομονή το 1-2, το οποίο ήρθε, στο εβδομηκοστό έβδομο λεπτό. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες για την Βάσκο, σε 15 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Λεάντρο Καστάν και ο επιθετικός Μαρόνι.

Προϊστορία: Το σημερινό ματς, θα είναι το πρώτο ανάμεσα στην CSA και την Βάσκο για την τελευταία δεκαετία στο Μασεϊό, ενώ λευκή ισοπαλία σε αυτό του 1ου γύρου στο Ρίο.

Δεδομένο πως η CSA ποντάρει στον παράγοντα έδρα, αλλά αυτός πολύ πιθανό να μην είναι αρκετός, καθώς η Βάσκο, είναι αντίπαλος όχι μόνο με τον ίδιο στόχο, αλλά δεν έχει τόση πίεση, από την στιγμή που έχει «μαξιλαράκι» ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη.