Το ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας της Γαλλίας, με την Ροντέζ στο μέσο του βαθμολογικού πίνακα και το +5 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που με νίκη η Λανς, θα βρεθεί μόνη στην κορυφή.

Ήττα με 0-1 την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Αζαξιό, με θετικό πάντως για την Ροντέζ, πως διατήρησε την απόσταση που την χωρίζει από την επικίνδυνη ζώνη, σημειώνοντας πως είχαν προηγηθεί, το εκτός 1-0 σε βάρος της Κλερμόν και το 2-0 φιλοξενώντας την Σαμπλί. Μοναδική και ταυτόχρονα τεράστια ευκαιρία για την Ροντέζ να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο ματς με την Αζαξιό, το χαμένο πέναλτι του Καντί στο εικοστό έβδομο λεπτό, με την αντίπαλο της στην συνέχεια να έχει οριζόντιο δοκάρι, αλλά και το τέρμα που έκανε τη μεταξύ τους διαφορά, στο πενήντα έξι. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Ροντέζ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, σπουδαίο 1-0 για τη Λανς στο ντέρμπι ανόδου της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας τη Λοριάν, επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, καθώς είχαν προηγηθεί το εντός 0-0 με την Οσέρ και το 0-0 στην έδρα της Νανσί. Λίγες αλλά σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ντέρμπι με τη Λοριάν, με τη Λανς όμως πιο αποτελεσματική ή πιο τυχερή αν προτιμάτε, φτάνοντας στο πολύτιμο 1-0 με πέναλτι του Μορισιό, οκτώ λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για τη Λανς, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ εκτός αποστολής για σήμερα, ο στόπερ Γκραντί.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Ροντέζ.

Επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στην ποιότητα και το κίνητρο κορυφής της Λανς, παρά το γεγονός πως η Ροντέζ δεν είναι εύκολος αντίπαλος στο γήπεδο της.