Η Καρλσρούη είναι από τις ομάδες που θεωρείται όχι άδικα από τις ομάδες που ειδικεύεται στις ισοπαλίες αφού ήδη μετράει έξι (!) διαδοχικές με αποτέλεσμα να βρίσκεται στην 11η θέση του πίνακα.

Η πιο πρόσφατη από αυτές ήταν το 2-2 που απέσπασε την περασμένη αγωνιστική στην έδρα της Σέντ Πάουλι όταν “γύρισε” το εις βάρος της 2-0 , από ισάριθμες εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Διαμαντάκου, χάρη σε δυο γκολ που πέτυχε στο φινάλε ο Μαρκ Λόρεντς και ο Μάρβιν Πούργι.

Μάλιστα αυτό που πρέπει να σημειωθεί είναι πως η ομάδα του Σβάρτς έχει σκοράρει και συνάμα “σώσει” βαθμούς στα ισάριθμα τρία πιο πρόσφατα παιχνίδια της στην κατηγορία αφού το ίδιο συνέβη τόσο κόντρα στο Αννόβερο ( 3-3) όσο και απέναντι στην Μπόχουμ (3-3).

Ενδιάμεσα κέρδισαν με 1-0 την Ντάρμσταντ εκτός έδρας , με γκολ του Χόφμαν στο 85ο λεπτό και όχι στο...90ο , για το Κύπελλο Γερμανίας.
Ο τελευταίος με 8 γκολ ήδη ενεργητικό σε όλες τις διοργανώσεις, εκ των οποίων τα τέσσερα στα τελευταία έξι ματς, είναι ο 1ο σκόρερ της κατηγορίας.
Από τους απόντες αξίζει να αναφερθεί η απουσία του Ντιρκ Κάρλσον που θα λείψει με την εθνική Λουξεμβούργου και ο Σβεν Μίλερ που είναι τραυματίας.

Η Άουε κινείται στα πιο πάνω πατώματα στην βαθμολογία αφού είναι ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό ή καλύτερα μια από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν όπως αναμένεται ένα πλασάρισμα στα playoff.
Έχει μείνει δίχως νίκη στα τελευταία τρία ματς σε όλες τις διοργανώσεις με πιο πρόσφατο το 1-1 που παραχώρησαν στην Χάϊντεχαϊμ δεχόμενοι την ισοφάριση δυο λεπτά πριν από το φινάλε αλλά διατηρήθηκε στην 5η θέση και αν κερδίσει απόψε θα “σκαρφαλώσει” στην 4η και στο -1 από την 3η Στουτγάρδη.

Προϊστορία: Η Καρλσρούη είναι αήττητη στα έξι πιο πρόσφατα εντός έδρας ματς με αντίπαλο την Άουε σε όλες τις διοργανώσεις.

* Δεν μπορώ να μαντέψω εάν οι γηπεδούχοι θα φέρουν ακόμη μια ισοπαλία , την 7η συνεχόμενη, ή όχι. Οπότε το ποντάρισμα μου εδώ θα είναι μονάχα το g/g αφού όπως συμβαίνει συχνά και στις δυο ομάδες στα φετινά τους παιχνίδια.