Τέσσερις αγωνιστικές για το φινάλε στην 2η κατηγορία της Βραζιλίας και ντέρμπι παραμονής στο «Εριμπέρτο Ούλσε» της Λοντρίνα, ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τη Λοντρίνα, οι οποίες δεν έχουν πλέον πολλά περιθώρια και οι οποίες τρέχουν αρνητικό σερί.

Εννέα αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Κρισιούμα, μετά και το 0-1 του Σαββάτου στο Ρεσίφε από την τοπική Σπορτ, βλέποντας πλέον τον «τίγρη» να βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο, καθώς έχει απόσταση τεσσάρων βαθμών τόσο από την γραμμή της παραμονής όσο και από τον σημερινό του αντίπαλο. Σε παθητικό ρόλο η Κρισιούμα στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στο Ρεσίφε, αντέχοντας πάντως την πίεση της αντιπάλου της, ενώ πιο απειλητική στην επανάληψη, όπου έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες στις φαρμακερές αντεπιθέσεις της, καθώς όσο έμενε το 0-0, έβρισκε όλο και περισσότερους χώρους. Παρόλα αυτά, με άδεια χέρια στο τέλος του ματς, καθώς λύγισε στο ογδοηκοστό πρώτο λεπτό, από ένα έντονα αμφισβητούμενο πέναλτι. Πέντε νίκες, επτά ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Κρισιούμα, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Εριμπέρτο Ούλσε», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Σάντρο.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις σερί ήττες, μετά και το 0-1 φιλοξενώντας την Αμέρικα Μινέιρο, με τη Λοντρίνα πλέον σε μεγάλες περιπέτειες, καθώς βρίσκεται οριακά πάνω από την γραμμή της παραμονής. Πίσω στο σκορ η Λοντρίνα στο ματς με την Αμέρικα Μινέιρο στο δέκατο ένατο λεπτό, αδυνατώντας στην συνέχεια, παρά την πίεση της, να σώσει τουλάχιστον τον βαθμό. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και έντεκα ήττες για τη Λοντρίνα, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Εστάντιο ντο Καφέ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Κρισιούμα και μία ισοπαλία, σε τέσσερα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Λοντρίνα.

Η αλήθεια είναι πως η Κρισιούμα δεν εμπνέει εμπιστοσύνη. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, αλλά και την προβληματική εικόνα της Λοντρίνα μακριά από το γήπεδο της.