Σπουδαίο βαθμολογικά ματς στην «Αρένα Μπαρουερί», με την Οέστε να ψάχνει το θετικό αποτέλεσμα που θα της δώσει την ευκαιρία, ανάλογα φυσικά και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, να «αγκαλιάσει» την παραμονή, την στιγμή που η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε δεν έχει περιθώρια λάθους, στη μάχη που δίνει για την άνοδο.

Πικρή γεύση για την Οέστε από το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 2-2 του Σαββάτου στην έδρα της Μπραζίλ Πελότας, καθώς θα μπορούσε να είχε φύγει με κάτι περισσότερο, ειδικά από την στιγμή που μέχρι το ογδόντα, είχε προβάδισμα δύο τερμάτων. Το 1-0 για την Οέστε στο συγκεκριμένο ματς, στο τριακοστό τρίτο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαζίνιο, ενώ το 2-0 στο εξήντα έξι, με κοντινό πλασέ του Φάμπιο, σε μια φάση πάντως που αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι και υπήρξε μεγάλη διακοπή. Η μείωση του σκορ ακολούθως στο ογδόντα, ενώ το 2-2 για τη Μπραζίλ Πελότας, με πέναλτι στο εντέκατο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες, εννέα ισοπαλίες και τρεις ήττες για την ομάδα του 35χρονου Ρενάν Φρέιτας (φωτό) στο πρωτάθλημα, στην «Αρένα Μπαρουερί», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο δεξιός μπακ – χαφ Σαλομάο, ο μέσος Λουίς Φελίπε και ο επιθετικός Ρομπέρτο.

Στην άλλη πλευρά, ήττα με 1-2 στο Μασεϊό από την Κλαμπ Ρεγκάτας, με την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε πλέον εκτός της πρώτης τετράδας, έστω και με ένα ματς λιγότερο. Κατώτερη του αναμενόμενου η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε στο ματς με την Κλαμπ Ρεγκάτας, στο οποίο δέχθηκε δύο τέρματα, σε πολύ κρίσιμα χρονικά σημεία. Πιο συγκεκριμένα, το προβάδισμα για την αντίπαλο της στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου (45΄), ενώ το δεύτερο τέρμα της Κλαμπ Ρεγκάτας στις αρχές της επανάληψης (51΄), βλέποντας την αιφνιδιασμένη και εμβρόντητη Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, απλά να μειώνει, με πλασέ του Μάικι από το ύψος περίπου του πέναλτι, δέκα λεπτά πριν το φινάλε. Πέντε νίκες, οκτώ ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Γκοϊανία, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε και μία ισοπαλία, σε πέντε ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Οέστε.

Προβάδισμα ή τον τίτλο του φαβορί αν προτιμάτε, στο σετ των τιμών για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε. Παρόλα αυτά, θα κρατήσω επιφυλακτική στάση, καθώς δεν εμπνέει το τελευταίο διάστημα εμπιστοσύνη, ειδικά από την στιγμή που δοκιμάζεται κόντρα στην σκληροτράχηλη και πεισματάρα, Οέστε.