Προτελευταία αγωνιστική στον 6ο όμιλο, με τη μονομαχία της Ρουμανίας με την Σουηδία στο Βουκουρέστι να χαρακτηρίζεται και «τελικός» της 2ης θέσης, από την στιγμή φυσικά που η Ισπανία έχει «καθαρίσει» την πρόκριση και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου και την πρωτιά. Στους 20 βαθμούς η Ισπανία, 15 για την Σουηδία, ένας λιγότερος για την Ρουμανία, 11 για τη Νορβηγία, ενώ στους τρεις τόσο οι Νήσοι Φερόες όσο και η Μάλτα.

Αποτυχία σίγουρα για την Ρουμανία, το οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Νορβηγία, καθώς οι δύο αυτοί πολύτιμοι βαθμοί που πέταξε στα σκουπίδια, την έφεραν στην 3η θέση και με την πλάτη στον τοίχο, στη μάχη που δίνει για την πρόκριση με την σημερινή της αντίπαλο. Μπροστά στο σκορ η Ρουμανία στο συγκεκριμένο ματς στο εξήντα δύο, έχοντας δει δέκα λεπτά νωρίτερα να αστοχεί σε πέναλτι ο επιθετικός της Ρέντινγκ, Πούσκας (φωτό), με την ισοφάριση – μαχαιριά όμως από τη Νορβηγία να έρχεται στις καθυστερήσεις. Μονόδρομος η νίκη πλέον για την Ρουμανία, η οποία πάντως αν έρθει στο σημερινό ματς, πολύ πιθανό να μην της είναι αρκετή, καθώς θα χρειάζεται την τελευταία αγωνιστική θετικό αποτέλεσμα μέσα στην Ισπανία, ή να μην κερδίσει η Σουηδία στην Στοκχόλμη τις Νήσους Φερόες. Με πρόβλημα, ο στόπερ της Σασσουόλο, Κίρικες, ο μέσος της Κρίλια, Άντον και ο επιθετικός της Γαλατά, Αντόνε.

Στην άλλη πλευρά, για δύο αποτελέσματα σήμερα στο Βουκουρέστι η Σουηδία, η οποία εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Ρουμανίας και η οποία έμεινε ικανοποιημένη τελικά με το εντός 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής με την Ισπανία, παρά το γεγονός πως ισοφαρίστηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Μπροστά στο σκορ η Σουηδία στο ματς με την Ισπανία, στο πενήντα με τον Μπεργκ, ενώ σε περίπτωση ήττας σήμερα, θα πρέπει να κάνει το καθήκον της την τελευταία αγωνιστική φιλοξενώντας τις Νήσους Φερόες και να ηττηθεί ταυτόχρονα στη Μαδρίτη η Ρουμανία. Εκτός αποστολής, οι μέσοι Γιόχανσον(πρώην της ΑΕΚ) και Κραφτ (Νιούκαστλ).

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Ρουμανία το 2018, σε ένα φιλικό ανάμεσα στις δύο ομάδες στην Κραϊόβα, το οποίο είναι και το μοναδικό για την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Σουηδία. Νίκη με 2-1 επίσης για την Σουηδία, στην προηγούμενη μονομαχία της σε αυτά τα προκριματικά, στην Στοκχόλμη, με τέρματα των Κουάισον (33΄) και Κλάεσον (40΄), ενώ ο Κεσερού, αυτός που μείωσε στο πενήντα οκτώ για την Ρουμανία.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για μία αναμέτρηση, στην οποία αναμένεται να πέσουν κορμιά. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, μάλιστα σε μία τιμή που αξίζει, ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.