Τρεις αγωνιστικές για το φινάλε στην 2η κατηγορία της Βραζιλίας και ντέρμπι ανόδου στην Γκοϊανία, ανάμεσα στην τοπική Ατλέτικο Γκοϊανιένσε και την Παρανά, με τους γηπεδούχους στην 4η θέση με 57 βαθμούς και τους φιλοξενούμενους στην 6η με τρεις λιγότερους.

Επιβλητικό και ταυτόχρονα πολύτιμο 4-0 μεσοβδόμαδα στην έδρα της Οέστε, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Ατλέτικο Γκοϊανιένσε να βρεθεί στην 4η θέση, ισόβαθμη της 3ης στον βαθμολογικό πίνακα, Κοριτίμπα και στο +2 από την 5η Αμέρικα Μινέιρο. Τρομερά αποτελεσματική η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε στο ματς με την Οέστε, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά με το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου, με τα δύο τέρματα του Πέδρο Ραούλ (28΄, 32΄) και το πέναλτι του Μάικι στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, ενώ το κερασάκι στην τούρτα στο εξήντα επτά, από κεφαλιά του Ολιβέιρα. Οκτώ νίκες, επτά ισοπαλίες και δύο ήττες για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στην Γκοϊανία, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ, Ζόναταν Λέμος.

Στον αντίποδα, πολύτιμο 2-1 και για την Παρανά φιλοξενώντας την ουραγό και καταδικασμένη πλέον, Σάο Μπέντο, μάλιστα με ανατροπή, το οποίο την διατήρησε στην 5η θέση ή «ζωντανή» αν προτιμάτε, στη μάχη της ανόδου. Πίσω στο σκορ η Παρανά στο συγκεκριμένο ματς από πέναλτι, στο δεκατρία, «απαντώντας» όμως έξι λεπτά αργότερα, με εκτός περιοχής σουτ του Ματέους Άνζος, ενώ αμέσως σχεδόν, στο είκοσι ένα και η ανατροπή, με διαγώνιο, εντός περιοχής, βολέ του Έντερ Σιόλα. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και επτά ήττες για την Παρανά, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ντουριβάλ Μπρίτο», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο γκολκίπερ Τιάγκο Ροντρίγκες.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, μία για την Παρανά και μία ισοπαλία, στις πέντε μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στην Γκοϊανία.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας της σημερινής αναμέτρησης για την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, από την στιγμή που μιλάμε για ντέρμπι ανόδου, κόντρα στην σκληροτράχηλη Παρανά. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, εκτιμώντας πως και οι δύο ομάδες θα ρισκάρουν, ακόμα και η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε, ειδικά αν έχει κερδίσει λίγες ώρες νωρίτερα η Αμέρικα Μινέιρο στο γήπεδο της, την αδιάφορη Βιτόρια.