Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στην Ριέκα, με την Κροατία να θέλει ένα βαθμό για να εξασφαλίσει την πρόκριση, καθώς με ήττα μπαίνει σε περιπέτειες, από την στιγμή που την τελευταία αγωνιστική έχει ρεπό και θα πρέπει να περιμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα.

Στην 1η θέση του 5ου ομίλου η Κροατία με 14 βαθμούς, στην 2η με δύο λιγότερους η Ουγγαρία, με τις δύο ομάδες μάλιστα να έχουν και ένα ματς περισσότερο από τις υπόλοιπες του γκρουπ, στην 3η η Σλοβακία με 10, στην 4η η Ουαλία με 8, ενώ ουραγός και σε καθαρά ρυθμιστικό ρόλο με μόλις πόντο το Αζερμπαϊτζάν.

Ισοπαλία με 1-1 για την Κροατία την προηγούμενη αγωνιστική στο Κάρντιφ με την Ουαλία, παρά το γεγονός πως βρέθηκε στο ένατο μόλις λεπτό μπροστά στο σκορ, από το τέρμα του μέσου της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Βλάσιτς, βλέποντας την ομάδα του 53χρονου Ζλάτκο Ντάλιτς, να αδυνατεί να «καθαρίσει» την πρόκριση. Μόνο νίκες πάντως στα τρία προηγούμενα εντός έδρας ματς στον όμιλο, επικρατώντας κατά σειρά, 2-1 του Αζερμπαϊτζάν, πραγματοποιώντας μάλιστα την ανατροπή, με το ίδιο σκορ της Ουαλίας και 3-0 της Ουγγαρίας. Τιμωρημένοι για σήμερα, οι στόπερ Βίντα και Λόβρεν, ενώ με πρόβλημα και ο μέσος, Ράκιτιτς.

Στην άλλη πλευρά, ρεπό την προηγούμενη αγωνιστική για την Σλοβακία, με τελευταίο αγωνιστικό δείγμα στα προκριματικά, το 1-1 στις 10 Οκτωβρίου στην Τρνάβα με την Ουαλία. Δύο πολύτιμοι χαμένοι βαθμοί για τους Σλοβάκους στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο μάλιστα ισοφάρισαν στο πεντηκοστό τρίτο λεπτό, με το μέσο της Πάρμα, Κούτσκα. Μονόδρομος πλέον το θετικό αποτέλεσμα στο σημερινό ματς, καθώς την τελευταία αγωνιστική φιλοξενούν το Αζερμπαϊτζάν, ενώ η 2η στον βαθμολογικό πίνακα και με ρεπό σήμερα, Ουγγαρία, δοκιμάζεται στο Κάρντιφ με την Ουαλία. Δύο νίκες για την Σλοβακία, το 5-1 σε βάρος του Αζερμπαϊτζάν και το 2-1 με την Ουγγαρία και η ήττα με 0-1 από την Ουαλία, στα τρία της προηγούμενα εκτός έδρας ματς στον 5ο όμιλο. Τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ της Περούτζια, Γιόμπερ.

Προϊστορία: To σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Κροατία, ενώ εμφατικό 4-0 για την ομάδα του Ντάλιτς στην προηγούμενη κόντρα τους στον 5ο όμιλο μέσα στην Σλοβακία.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την Κροατία, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, ειδικά από την στιγμή που η επικίνδυνη Σλοβακία παίζει τα ρέστα της.