Ματς με χαρακτήρα «τελικού» το σημερινό για την Φλουμινένσε στο θρυλικό «Μαρακανά», καθώς με νίκη θα βρεθεί εκτός της επικίνδυνης ζώνης, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, έχοντας απέναντι πάντως την Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία με την σειρά της προσπαθεί να διατηρηθεί στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα.

Οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο Πόρτο Αλέγκρε από την τοπική Ιντερνασιονάλ, με το οποίο η Φλουμινενσε βρέθηκε στην 17η θέση και εντός επικίνδυνης ζώνης, στο -1 από την 16η στον βαθμολογικό πίνακα, Κρουζέιρο. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Ιντερνασιονάλ στο πρώτο ημίχρονο στο μεταξύ τους ματς, με δικαιολογημένα πάντως τα παράπονα της Φλουμινένσε για το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, το οποίο κακώς μέτρησε από τον διαιτητή, παρά την χρησιμοποίηση του VAR. Ανώτερη πάντως στην επανάληψη η Φλουμινένσε, μειώνοντας αρχικά στο εβδομήντα δύο με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Ουέλινγκτον Νεμ, έχοντας στην συνέχεια ευκαιρίες για το 2-2. Πέντε νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και έξι ήττες για την Φλουμινένσε, σε 16 εντός έδρας ματς στο Μπραζιλεϊράο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αήττητο τριών αγωνιστικών για την Ατλέτικο Μινέιρο, μετά και το 0-0 στο εκτός έδρας ντέρμπι μίσους με την συμπολίτισσα Κρουζέιρο, το οποίο την έφερε στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο +6 τόσο από την επικίνδυνη ζώνη όσο και την σημερινή της αντίπαλο. Κάκιστο το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με την Κρουζέιρο, ενώ βελτιωμένη η εικόνα του στην επανάληψη, εκεί όπου οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, με τις περισσότερες πάντως και πιο σημαντικές για τους γηπεδούχους. Τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Ατλέτικο Μινέιρο, σε 16 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Ιντεπεντένσια», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Φλουμινένσε, δύο για την Ατλέτικο Μινέιρο και τρεις ισοπαλίες, στις δέκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Ρίο.

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για μονομαχία δύο εντελώς απρόβλεπτων ομάδων. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου «άσος», ποντάροντας καθαρά στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός που θα κάνει τη μικρή διαφορά.