Μονόπλευρο το ενδιαφέρον στο τελευταίο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Φιγκεϊρένσε να ψάχνει στο «Ορλάντο Σκαρπέλι», απέναντι στην αδιάφορη Κουϊαμπά, το τρίποντο με το οποίο θα αγκαλιάσει την παραμονή, καθώς θα βρεθεί, με δύο αγωνιστικές να απομένουν, στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Πολύτιμο 3-1 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Πόντε Πρέτα, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Φιγκεϊρένσε να βρεθεί εκτός της επικίνδυνης ζώνης, με την ομάδα μάλιστα της Φλοριανόπολις να έχει την τεράστια ευκαιρία να βρεθεί όπως προαναφέρθηκε στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, μετά την χθεσινή απώλεια βαθμών της Λοντρίνα. Μπροστά στο σκορ η Φιγκεϊρένσε στο ματς με την Πόντε Πρέτα στο δεύτερο μόλις λεπτό, με ψύχραιμο πλασέ του Ραφαέλ Μάρκες, με την «απάντηση» όμως από την αντίπαλο της από το σημείο του πέναλτι, με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου. Παρόλα αυτά, πιο «πεινασμένη» η Φιγκεϊρένσε και με μεγαλύτερο βέβαια κίνητρο για τη νίκη, με το 2-1 στο εξήντα εννέα, με κοντινό πλασέ του Αντρίγκο, ενώ το 3-1, τρία λεπτά πριν το φινάλε, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Γκιγιέρμε. Τέσσερις νίκες, επτά ισοπαλίες και έξι ήττες για την Φιγκεϊρένσε, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Ορλάντο Σκαρπέλι», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Ρουάν και ο δεξιός μπακ, Λουίς Ρικάρντο.

Στον αντίποδα, 0-2 φιλοξενώντας την Αμέρικα Μινέιρο, βλέποντας να παίρνουν τέλος και οι ελάχιστες ελπίδες που υπήρχαν για την άνοδο, στην αδιάφορη πλέον, Κουϊαμπά. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την Αμέρικα Μινέιρο, με τις περισσότερες πάντως και πιο σημαντικές, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, για την Κουϊαμπά, με τους φιλοξενούμενους πάντως πιο τυχερούς, με το 0-1 στο τριάντα έξι και το 0-2, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Πέντε νίκες, έξι ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Κουϊαμπά, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Φιγκεϊρένσε, ενώ επικράτηση με 3-0 για την Κουϊαμπά σε αυτό του 1ου γύρου, στην «Αρένα Παντανάλ».

Τεράστια η προσπάθεια της συγκινητικής Φιγκεϊρένσε, η οποία εκεί που έδειχνε καταδικασμένη, σήμερα έχει την τεράστια ευκαιρία να αγκαλιάσει την παραμονή.