Ντέρμπι μίσους στο Κάλι, ανάμεσα στην Αμέρικα και τη Ντεπορτίβο, το οποίο ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο των πλέι οφ του πρωταθλήματος Κλαουσούρα, όπου σημείο αναφοράς στο συγκεκριμένο γκρουπ, πως και οι τέσσερις ομάδες του, έχουν από τρεις βαθμούς.

Να σημειωθεί, πως οι ομάδες που τερμάτισαν στις οκτώ πρώτες θέσεις της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος, συνεχίζουν στα πλέι οφ και χωρίστηκαν σε δύο ομίλους, από τους οποίους οι νικήτριες θα πάρουν την πρόκριση στον διπλό τελικό. Κάθε ομάδα επίσης, θα δώσει έξι ματς στην φάση των ομίλων, τρία δηλαδή εντός και ισάριθμα μακριά από το γήπεδο της. Στο 1ο γκρουπ βρίσκεται η Τζούνιορ, η Ντεπόρτες Τολίμα, η Ατλέτικο Νασιονάλ και η Κούκουτα, ενώ στο 2ο, η φιναλίστ του κυπέλλου, Ντεπορτίβο Κάλι, η Σάντα Φε, η Αμέρικα Κάλι και η Αλιάνσα Πετρολέρα.

Ήττα με 1-2 στην πρεμιέρα των πλέι οφ στο «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά από την Σάντα Φε για την Αμέρικα Κάλι, η οποία πάντως «απάντησε» την επόμενη αγωνιστική, όπου επικράτησε 3-1 στο Κάλι της Αλιάνσα Πετρολέρα. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Αμέρικα Κάλι στ ματς με την Αλιάνσα Πετρολέρα ο Βεργκάρα, ο οποίος πέτυχε και τα τρία τέρματα της ομάδας του, στο τέταρτο, το τριακοστό δεύτερο και το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρία καταπληκτικά σε εκτέλεση γκολ από τον Βεργκάρα, σημειώνοντας πως η Αλιάνσα Πετρολέρα είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2, στο εξηκοστό δεύτερο λεπτό. Επτά νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα για την Αμέρικα Κάλι, σε 11 συνολικά ματς στην κανονική διάρκεια και τα πλέι οφ του Κλαουσούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Στην αντίπερα όχθη, 2-3 στην πρεμιέρα των πλέι οφ στην έδρα της Αλιάνσα Πετρολέρα, με τη Ντεπορτίβο όμως να επικρατεί 1-0 στην συνέχεια στο Κάλι της Σάντα Φε, φέρνοντας την απόλυτη ισορροπία, μετά την ολοκλήρωση των δύο πρώτων αγωνιστικών, στο συγκεκριμένο όμιλο. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την Σάντα Φε, με τη Ντεπορτίβο Κάλι όμως πιο αποτελεσματική, φτάνοντας στο πολύτιμο 1-0, με κεφαλιά του Ροσέρο, στο τριακοστό ένατο λεπτό. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες για τη Ντεπορτίβο Κάλι, σε 11 συνολικά ματς στην κανονική διάρκεια και τα πλέι οφ του Κλαουσούρα, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Αμέρικα, οκτώ για τη Ντεπορτίβο και επτά ισοπαλίες, στις 21 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Πασκουάλ Γκερέρο», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας για ντέρμπι μίσους ανάμεσα στην Αμέρικα και τη Ντεπορτίβο, το οποίο μάλιστα έχει, μετά την ολοκλήρωση των δύο πρώτων αγωνιστικών των πλέι οφ, πολύ μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον.