Τελευταία αγωνιστική στον 5ο όμιλο, με την Σλοβακία να φιλοξενεί στην Τρνάβα το Αζερμπαϊτζαν, ψάχνοντας φυσικά τη νίκη, στην προσπάθεια της να πάρει την 2η θέση στο συγκεκριμένο γκρουπ. Για να συμβεί αυτό πάντως, πέρα της νίκης, χρειάζεται να λήξει ισόπαλο και το ματς στο Κάρντιφ, ανάμεσα στην Ουαλία και την Ουγγαρία.

Στην 1η θέση στον 5ο όμιλο η Κροατία, με 17 βαθμούς, η οποία μάλιστα έχει ολοκληρώσει και τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, στην 2η η Ουγγαρία με 12, στην 3η η Ουαλία με 11, στην 4η η Σλοβακία με 10, ενώ στην τελευταία με μόλις ένα, η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν.

Ήττα με 1-3 το Σάββατο στην Ριέκα από την Κροατία για την Σλοβακία, βλέποντας με το αποτέλεσμα αυτό, όχι μόνο να «υποχωρεί» στην 4η θέση του ομίλου, αλλά να δυσκολεύει ταυτόχρονα η υπόθεση πρόκριση. Πιο συγκεκριμένα, η νίκη όπως προαναφέρθηκε στο σημερινό ματς με το Αζερμπαϊτζάν δεν είναι αρκετή, καθώς χρειάζεται μόνο ισοπαλία στον άλλο αγώνα του ομίλου, την ίδια ώρα στο Κάρντιφ, ανάμεσα στην Ουαλία και την Ουγγαρία. Μπροστά στο σκορ η Σλοβακία στο ματς στην Ριέκα, με κοντινό πλασέ του Μπόζενικ, στο τριακοστό δεύτερο λεπτό, αλλά καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είδε τους Κροάτες με τρία τέρματα, να πραγματοποιούν την ανατροπή. Επικράτηση με 2-0 σε βάρος της Ουγγαρίας, βαρύ 0-4 από την Κροατία και 1-1 με την Ουαλία, στα τρία της προηγούμενα εντός έδρας ματς σε αυτά τα προκριματικά, ενώ τιμωρημένος για σήμερα ο μέσος της Ζενίτ, Ρόμπερτ Μακ (φωτό), ο οποίος αποβλήθηκε στον αγώνα στην Ριέκα.

Στην άλλη πλευρά, το αναμενόμενο για το Αζερμπαϊτζάν σε αυτά τα προκριματικά, η τελευταία θέση δηλαδή στον συγκεκριμένο όμιλο, στον οποίο έχει πανηγυρίσει μόλις ένα βαθμό, αυτόν από το προ τριών αγωνιστικών 1-1 στο Μπακού με τη νικήτρια του 5ου γκρουπ, Κροατία. Ήττα με 0-2 το Σάββατο φιλοξενώντας την Ουαλία, σε ένα ματς στο οποίο «τέλειωσε» ουσιαστικά από τα δύο τέρματα των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης. Τρεις ήττες επίσης, σε ισάριθμα ματς μακριά από το Μπακού σε αυτά τα προκριματικά, με 1-2 τόσο από την Κροατία όσο και την Ουαλία, ενώ 0-1 στην Βουδαπέστη από την Ουγγαρία.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Σλοβακία, σε ισάριθμα ματς στο παρελθόν φιλοξενώντας το Αζερμπαϊτζάν, με 4-1 το 1995, 3-0 το 1998 και 3-1 το 2001.

Φαβορί η Σλοβακία, αλλά απελπιστικά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ψάχνοντας κάτι πιο ελκυστικό, συνδυασμός της επικράτησης της, με ειδικό στοίχημα τερμάτων.

Πρόταση: 1 & Over 2,5