Στο Κάρντιφ παίζεται απόψε σε ένα 90λεπτο το 20ο και τελευταίο εισιτήριο για τα τελικά του Euro ανάμεσα στην γηπεδούχο Ουαλία και την Ουγγαρία.

Η νικήτρια ομάδα θα πάρει και την πρόκριση ενώ εάν το ματς λήξει ισόπαλο θα αφήσει με άδεια χέρια και τις δυο αν την ίδια ώρα η Σλοβακία κερδίσει το Αζερμπαϊτζάν.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να ξεκίνησαν νωθρά τις υποχρεώσεις τους στον προκριματικό όμιλο αλλά πραγματοποιούν εξαιρετικό φινάλε αφού ήδη μετράνε ένα “καρέ” αγώνων δίχως ήττα εκ των οποίων οι δυο είναι νίκες κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν και οι δυο ισοπαλίες , με το ίδιο σκορ: 1-1, απέναντι σε Σλοβακία και Κροατία εκτός και εντός έδρας αντίστοιχα.

Ο Ράιαν Γκίγκς μπορεί να υπολογίζει τόσο στον Γκάρεθ Μπέιλ όσο και στον Άαρον Ράμσεϊ , ο πρώτος αγωνίστηκε για μια ώρα την περασμένη αγωνιστική στο Μπακού και ο δεύτερος τον αντικατέστησε και έπαιξε για την υπόλοιπη μισή ώρα, αφού αμφότεροι πλέον είναι διαθέσιμοι και απόλυτα υγιείς.

Στον αρχηγό και υπαρχηγό της εθνικής Ουαλίας προσθέστε και τον έμπειρο μέσο Τζόε Άλέν ο οποίος εξέτισε την τιμωρία του και πιθανότατα θα αντικαταστήσει τον Τζόι Μόρελ της Λίνκολν που ήταν εξαιρετικός στο Μπακού.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται σε αντιστρόφως ανάλογη πορεία με αυτή των αποψινών αντιπάλων τους.
Πιο συγκεκριμένα έχουν χάσει στα 4/5 πιο πρόσφατα παιχνίδια τους σε όλες τις διοργανώσεις με τελευταία στο φιλικό με την Ουρουγουάη ( 1-2) στις 15 του μήνα στην Βουδαπέστη.

Έτσι είναι χαρακτηριστικό πως ενώ τον Ιούνιο , όταν είχαν κερδίσει το αντίστοιχο ματς με 1-0 την Ουαλία εντός έδρας , βρισκόντουσαν στο τιμόνι του οδηγού μετά οι δυο back to back ήττες από Σλοβακία (1-2) και Κροατία ( 0-3) την έφεραν απόψε με την πλάτη στον τοίχο.

Ωστόσο έστω και έτσι εάν κερδίσουν στο Κάρντιφ το βράδυ τότε θα βρεθούν στα τελικά του Euro2020 για 4η φορά στην ιστορία τους και πρώτη από το 2016 όταν και είχαν φτάσει μέχρι τους “16”.
Ο Μάρκο Ρόσι δεν υπολογίζει στους: Τάμας, Βινίσιους, Καλμάρ, Κόβατς, Όρμπαν που είναι όλοι τους τραυματίες αλλά και στον αμυντικό του Άρη Κόρχουτ που είναι τιμωρημένος.

Προϊστορία: Οι δυο τους έχουν αναμετρηθεί συνολικά 11 φόρες με την Ουαλία να αριθμεί πέντε νίκες, την Ουγγαρία τέσσερις ενώ υπάρχουν και δυο ισοπαλίες.

* Οι γηπεδούχοι ξέρουν πως ακόμη και να μην κερδίσουν απόψε θα έχουν μια 2η ευκαιρία μέσο των playoffs του Μαρτίου αλλά εδώ που φτάσανε δύσκολα δεν θα το πολεμήσουν μέχρι τέλους. Οι Μαγυάροι μακριά από την Βουδαπέστη έχουν κερδίσει μόλις 1/9 πιο πρόσφατα παιχνίδια τους και εκτιμώ πως κάποια στιγμή , πιθανότατα στην επανάληψη, θα “λυγίσουν”. Με το ανάλογο ρίσκο παίρνω εδώ το Χ ημίχρονο/ 1 τελικό με εναλλακτική το combo του Άσου με το Under 2,5 αφού συνήθως οι Ουαλοί κερδίζουν με... επαγγελματικό τρόπο.

ΠΡΟΤΑΣΗ: Χ/ 1 ή 1 + Under 2,5