Η τελευταία χρονικά και ταυτόχρονα πιο δυνατή αναμέτρηση του σημερινού προγράμματος, στην οποία η Βαλένθια και η Βιγιαρεάλ θα προσπαθήσουν να επιστρέψουν στα τρίποντα, μετά τις ήττες τους την προηγούμενη αγωνιστική από τις Μπέτις και Θέλτα, αντίστοιχα.

Ήττα με 1-2 την περασμένη εβδομάδα από τη Μπέτις στο «Μπενίτο Βιγιαμαρί», βλέποντας την Βαλένθια να μη μπορεί να δώσε συνέχεια στο νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα, θυμίζοντας πως είχαν προηγηθεί το 2-1 στην Βαρκελώνη σε βάρος της Εσπανιόλ και το 2-0 στο «Μεστάγια» στη μονομαχία της με την Γρανάδα. Μπροστά στο σκορ οι «νυχτερίδες» στο ματς στην έδρα της Μπέτις, με κοντινό πλασέ του Ουρουγουανού επιθετικού, Μάξι Γκόμες, στο τριακοστό δεύτερο λεπτό, με άμεση όμως την «απάντηση» των γηπεδούχων, με το 1-1 στο τριάντα επτά. Σημαντικές ευκαιρίες στην συνέχεια, εκατέρωθεν, με τις δύο ομάδες μάλιστα να έχουν από ένα οριζόντιο δοκάρι, με τη Μπέτις πάντως πιο τυχερή ή πιο αποτελεσματική αν προτιμάτε, βρίσκοντας δίχτυα για δεύτερη φορά, από μία απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το εντός 2-2 με την Τσέλσι, για την προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, στο οποίο ισοφάρισε οκτώ λεπτά πριν το φινάλε, με τον Βας. Τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες για την Βαλένθια, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Μεστάγια», ενώ εκτός αποστολής για σήμερα, ο στόπερ Ντακαμπί, ο δεξιός μπακ Πιτσίνι και οι μέσοι Γκέδες, Τσερίσεφ και Κοντογκμπιά.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Βιγιαρεάλ και προβληματισμός για το «κίτρινο υποβρύχιο», μετά και το 1-3 της περασμένης εβδομάδας φιλοξενώντας την Θέλτα. Σε ρηχά νερά η Βιγιαρεάλ στο ματς με την Θέλτα, στο οποίο ισοφάρισε προσωρινά στο πεντηκοστό ένατο λεπτό και στο οποίο όμως είδε την κυνική, στη μεταξύ τους μονομαχία, αντίπαλο της, να την «σκοτώνει» με δύο τέρματα του Ιάγκο Άσπας στο εβδομήντα εννέα και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Βιγιαρεάλ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 31χρονος μέσος, Ιμπόρα.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Βαλένθια, τρεις για την Βιγιαρεάλ και ισάριθμες ισοπαλίες, στις δώδεκα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μεστάγια», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Ο παράγοντα έδρα, δεν είναι από μόνος του αρκετός για να δείξεις εμπιστοσύνη στην απρόβλεπτη Βαλένθια, ειδικά από την στιγμή που υπάρχει απέναντι ένας σχεδόν ισάξιος αντίπαλος. Συνδυασμός ειδικών στοιχημάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας φυσικά το ρίσκο με σημείο.

Πρόταση: G/G & Over 2,5