Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Μαρσέλο Μπιέλσα», με τη Νιούελς να ψάχνει την επιστροφή στα τρίποντα, στην προσπάθεια που κάνει να μην χάσει την επαφή της με την πρώτη τετράδα, την στιγμή που η Ρίβερ Πλέιτ επικεντρώνεται πλέον στη μάχη του τίτλου, μετά την οδυνηρή ήττα της στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες από την Φλαμένγκο.

Ήττα με 0-1 για τη Νιούελς την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς, βλέποντας τους «λεπρούς» να υποχωρούν ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα και να βρίσκονται πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, στην 10η θέση και το -4 από την πρώτη τετράδα. Παθητική εμφάνιση για τη Νιούελς στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στην έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς, επιτρέποντας στην αντίπαλο της να δημιουργήσει σημαντικές ευκαιρίες και να έχει μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με τη Νιούελς να είναι ανώτερη και πιο απειλητική από την αντίπαλος της, με το γκολ όμως, να έρχεται από την πλευρά της Αρχεντίνος Τζούνιορς, κόντρα στην ροή του αγώνα, στη μοναδική αξιόλογη επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, στο δεύτερο ημίχρονο. Πέντε νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για τη Νιούελς, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Μαρσέλο Μπιέλσα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για την Ρίβερ Πλέιτ στο πρωτάθλημα, το προ 20 περίπου ημερών 0-1 φιλοξενώντας την Ροζάριο, με το οποίο «υποχώρησε» στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -4 από τη Μπόκα και την Αρχεντίνος Τζούνιορς, που συνθέτουν το δίδυμο της κορυφής, έχοντας πάντως, ένα ματς λιγότερο. Ακολούθησε το 2-0 σε βάρος της 2ης κατηγορίας, Εστουδιάντες Κασέρος, στα ημιτελικά του κυπέλλου και η πρόκριση της φυσικά στον τελικό, ενώ πολύ οδυνηρός ο τρόπος που ηττήθηκε 1-2 την προηγούμενη εβδομάδα σε αυτόν του Κόπα Λιμπερταδόρες από την Φλαμένγκο. Τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες για την Ρίβερ Πλέιτ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μονουμεντάλ», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Έξι νίκες για τη Νιούελς και μία για την Ρίβερ Πλέιτ, στις επτά μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, στο «Μαρσέλο Μπιέλσα».

Πολύ δυνατή στο «σπίτι» της η Νιούελς και με καλή προϊστορία την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ρίβερ Πλέιτ. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου το «διπλό», εκτιμώντας πως η τρομερά κυνική μακριά από το γήπεδο της στο πρωτάθλημα, Ρίβερ Πλέιτ, θα προσπαθήσει να βγάλει σημάδια αντίδρασης.