Ντέρμπι κορυφής στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», μάλιστα με ξεχωριστό ενδιαφέρον, καθώς ο Γκριεζμάν θα βρεθεί αντιμέτωπος με την πρώην ομάδα του. Στην 5η θέση, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα η Ατλέτικο, ενώ στην 2η η Μπαρτσελόνα και στο -3 από την Ρεάλ, έχοντας πάντως ένα ματς λιγότερο από την «βασίλισσα».

Αποτυχία σίγουρα για την Ατλέτικο, το 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής στην Γρανάδα, καθώς πέταξε στα σκουπίδια δύο πολύτιμους βαθμούς, την στιγμή μάλιστα που έχει ένα ματς περισσότερο τόσο από την συμπολίτισσα και πρωτοπόρο από χθες, Ρεάλ όσο και τη Μπαρτσελόνα. Μπροστά στο σκορ η Ατλέτικο στο ματς στην Γρανάδα, στο εξηκοστό λεπτό, με ψύχραιμο πλασέ του Βραζιλιάνου αριστερού μπακ, Ρενάν Λόντι, με το 1-1 όμως από την αντίπαλο της, στο εξήντα επτά. Αρκετή πίεση στην συνέχεια στο τελευταίο εικοσάλεπτο από την Ατλέτικο, με τους «ροχιμπλάνκος» όμως να αδυνατούν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, έχοντας μοιραίο, τον Μοράτα. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το 0-1 στο Τορίνο από την Γιουβέντους, για την προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, το οποίο έβαλε σε περιπέτειες την Ατλέτικο, παρά το γεγονός πως διατηρήθηκε, παρά το αποτέλεσμα αυτό, στην 2η θέση του 4ου ομίλου. Τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες για την Ατλέτικο, σε επτά ματς στη LaLiga στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενώ με πρόβλημα οι στόπερ Χιμένες και Σάβιτς, όπως και ο επιθετικός, Ντιέγκο Κόστα.

Στην άλλη πλευρά, αγχωτικό 2-1 στο «Μπουτάρκε» της Μαδρίτης σε βάρος της ουραγού Λεγκανές, σε ένα ματς στο οποίο η Μπαρτσελόνα πραγματοποίησε την ανατροπή και στο οποίο επικράτησε περισσότερο λόγω της ποιότητας της και της φοβικής εικόνας των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο. Παθητική εμφάνιση από τη Μπαρτσελόνα στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο επέτρεψε στην αντίπαλο της όχι μόνο να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο δωδέκατο λεπτό, αλλά να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Παρόλα αυτά, η καθίζηση της Λεγκανές στην επανάληψη, καθώς η γηπεδούχοι προτίμησαν να υπερασπιστούν το τέρμα που πέτυχαν στο πρώτο μέρος, έδωσε την ευκαιρία στη Μπαρτσελόνα, να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του Σουάρες στο πενήντα τρία και να φτάσει στο 2-1, με κοντινή προβολή του Βιντάλ, στο εβδομήντα εννέα. Ακολούθησε μεσοβδόμαδα, το εντός 3-1 σε βάρος της Ντόρτμουντ, για την προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, με το οποίο η Μπαρτσελόνα συνδύασε την πρόκριση στους «16» με την πρωτιά στον 6ο όμιλο. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για τη Μπαρτσελόνα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Καμπ Νόου», ενώ με πρόβλημα ο επιθετικός Ντεμπελέ. Εκτός επίσης ο αριστερός μπακ Τζόρντι Άλμπα και ο τιμωρημένος μέσος, Μπουσκέτς.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Ατλέτικο, οκτώ για τη Μπαρτσελόνα και τέσσερις ισοπαλίες, στις 17 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στη Μαδρίτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Σούπερ Καπ, Τσάμπιονς Λιγκ).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου σε αυτή την πολύ μεγάλη αναμέτρηση, με ειδικό στοίχημα τερμάτων, την πιο συνετή επιλογή.