Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την Αλντοσίβι στην προτελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας του υποβιβασμού, δίνοντας φυσικά μάχη παραμονής, την στιγμή που η Ιντεπεντιέντε δεν θέλει να χάσει την επαφή της με την πρώτη τετράδα.

Τέσσερις συνεχόμενες ήττες για την Αλντοσίβι, μετά και το βαρύ 1-5 της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Ροζάριο, βλέποντας την ομάδα του «γνωστού» μας από το πέρασμα του από την Ελλάδα, 56χρονου Γκιγιέρμο Όγιος (φωτό), να βρίσκεται πλέον ουραγός στην κανονική βαθμολογία και στην προτελευταία θέση της ειδικής του υποβιβασμού. Μπροστά στο σκορ η Αλντοσίβι στο ματς στην έδρα της Ροζάριο, κόντρα στην ροή του αγώνα, με κοντινό βολέ του Αντράντα στο τριακοστό έκτο λεπτό, μετά από μια φάση διαρκείας και αρκετά λάθη της αμυντικής γραμμής, στην περιοχή των γηπεδούχων. Παρόλα αυτά, άμεση η «απάντηση» της Ροζάριο, με το 1-1 δύο λεπτά αργότερα, ενώ πραγματική κατάρρευση για την Αλντοσίβι στο τελευταίο ημίωρο, μετά το δεύτερο τέρμα της αντιπάλου της. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Αλντοσίβι, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για την Ιντεπεντιέντε, το προ 20 περίπου ημερών 2-1 στην έδρα της προβληματικής, Γοδόι Κρουζ. Πίσω στο σκορ στο συγκεκριμένο ματς στο δωδέκατο λεπτό, με την Ιντεπεντιέντε όμως να ανεβάζει σταδιακά την απόδοση της και με υπομονή να φτάνει στο δεύτερο ημίχρονο στην ανατροπή. Το 1-1 στο πεντηκοστό ένατο λεπτό από αυτογκόλ του γκολκίπερ της Γοδόι Κρουζ, με παίκτη παραπάνω στην συνέχεια στο εξήντα δύο η Ιντεπεντιέντε, η οποία το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, με το 2-1, στο εξήντα τέσσερα από πέναλτι του Ρομέρο. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Ιντεπεντιέντε, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Λιμπερταδόρες ντε Αμέρικα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Αλντοσίβι το 1-0 του 2015 και δύο λευκές ισοπαλίες, το 2014 και το 2017, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Ιντεπεντιέντε.

Πολύ πιεσμένη και ευάλωτη αμυντικά η Αλντοσίβι, με τον Γκιγιέρμο Όγιος μάλιστα να δείχνει πως δε μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση, με την Ιντεπεντιέντε να είναι δικαίως, τουλάχιστον στο σετ των τιμών, το φαβορί στο μεταξύ τους ματς.