Το πρώτο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με τη Μπράγκα και την Ρίο Άβε στους 15 βαθμούς, ψάχνοντας τη νίκη, η οποία θα τις ανεβάσει ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα και θα τις φέρει στο -2 από την πρώτη τετράδα.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα στο πρωτάθλημα για τη Μπράγκα, το προ 20 περίπου ημερών 2-0, στο εκτός έδρας ντέρμπι μίσους με την γειτονική Γκιμαράες, με τα τέρματα των Παουλίνιο και Γκαλένο, στο εικοστό τέταρτο και το εβδομηκοστό πρώτο λεπτό, αντίστοιχα. Ακολούθησε το 1-0 στο «Μουνισιπάλ» σε βάρος της Ζιλ Βισέντε, για τον 4ο γύρο του κυπέλλου και η πρόκριση της στους «16» της συγκεκριμένης διοργάνωσης, ενώ 3-3 την Πέμπτη φιλοξενώντας την Γουλβς, στην προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, διατηρώντας την 1η θέση στο 11ο γκρουπ. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για τη Μπράγκα, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Μουνισιπάλ», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο δεξιός μπακ, Ρικάρντο Εσγκάιο.

Στην άλλη πλευρά, τελευταίο δείγμα για την Ρίο Άβε στο πρωτάθλημα, το προ 20 περίπου ημερών 1-0 στην Βίλα ντο Κόντε σε βάρος της Σετούμπαλ, στο οποίο το τέρμα του Κάρλος Μανέ στο τριακοστό όγδοο λεπτό αποδείχτηκε αρκετό, παρά το χαμένο πέναλτι του Φιλίπε Αουγκούστο, στο εξήντα δύο. Ακολούθησε, το εντός 1-0 σε βάρος της 3ης κατηγορίας Αλβέρκα, για τον 4ο γύρο του κυπέλλου και η πρόκριση της στους «16» της συγκεκριμένης διοργάνωσης. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Ρίο Άβε, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από την Βίλα ντο Κόντε, ενώ αγώνας δρόμου για το μέσο Ταραντίνι και τον Βραζιλιάνο επιθετικό, Νούνο Σάντος.

Προϊστορία: Επτά νίκες για τη Μπράγκα, δύο για την Ρίο Άβε και τρεις ισοπαλίες, στις 12 μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Μουνισιπάλ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο, Λιγκ Καπ).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς, για την απρόβλεπτη και ευάλωτη αμυντικά Μπράγκα, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών,  ειδικά κόντρα σε ένα επικίνδυνο αντίπαλο, ειδικότερα όταν η Ρίο Άβε έχει βρει δίχτυα στις πέντε από τις έξι τελευταίες της επισκέψεις στο «Μουνισιπάλ», ανεξάρτητα αποτελέσματος.