Δύο αγωνιστικές για το φινάλε και ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς στο «Σάο Ζανουάριο», με την Βάσκο να θέλει να εδραιωθεί στις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Κόπα Σουνταμερικάνα, την στιγμή που η εντός επικίνδυνης ζώνης, Κρουζέιρο, δίνει μάχη παραμονής, έχοντας πλέον στο τιμόνι της, τον Αντίλσον Μπατίστα.

Ήττα με 0-1 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Μορουμπί» από την Σάο Πάολο, με το αποτέλεσμα αυτό να δίνει τέλος και στις λιγοστές ελπίδες που υπήρχαν στην Βάσκο, για έξοδο στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες. Στην 13η θέση πλέον, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα και με στόχο, να διατηρήσει το εισιτήριο που κρατάει αυτή την στιγμή στα χέρια της, για τον 1ο γύρο του επόμενου Κόπα Σουνταμερικάνα. Παθητική εμφάνιση για την Βάσκο στο πρώτο ημίχρονο στο ματς στο «Μορουμπί», στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο έκτο μόλις λεπτό και στο οποίο είδε την Σάο Πάολο να έχει σημαντικές ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Ίδια περίπου η εικόνα και στην επανάληψη, με την διαφορά πως η Βάσκο είχε μία σημαντική ευκαιρία για να φτάσει στην ισοφάριση, κόντρα βέβαια, στην ροή του αγώνα. Έξι νίκες, πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες για την Βάσκο, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα στο «Σάο Ζανουάριο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, καταστροφικό 0-1 μέσα στο «Μινεϊράο», από την υποβιβασμένη ουσιαστικά CSA, το οποίο διατήρησε την Κρουζέιρο στην επικίνδυνη ζώνη. Λαϊκά δικαστήρια όπως αναμενόταν μετά το φινάλε του ματς, ενώ τέλος από τον πάγκο και ο Αμπέλ Μπράγκα, με αντικαταστάτη του όπως προαναφέρθηκε τον Αντίλσον Μπατίστα, ο οποίος είχε μόλις απολυθεί από την Σεαρά. Πολλές και σημαντικές ευκαιρίες για την γεμάτη πίεση Κρουζέιρο, στο ματς με την CSA, με σπουδαιότερη το χαμένο πέναλτι του Τιάγκο Νέβες, στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό, ενώ δύο επιθέσεις σε όλο τον αγώνα για την αντίπαλο της, με την ομάδα του Μασεϊό να βρίσκει δίχτυα στην πρώτη εξ αυτών, στο σαράντα τρία και να έχει δοκάρι στην δεύτερη. Δύο νίκες, επτά ισοπαλίες και οκτώ ήττες για την Κρουζέιρο, σε 17 ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Μινεϊράο», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Δύο νίκες για την Βάσκο, πέντε για την Κρουζέιρο και μία ισοπαλία, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Ρίο, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Λιμπερταδόρες).

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, από την στιγμή που μιλάμε για μονομαχία δύο απρόβλεπτων ομάδων. Δεδομένο πως η Βάσκο δεν θα χαριστεί, ενώ πολύ «άρρωστη» η Κρουζέιρο, της οποίας πάντως η φανέλα έχει μεγάλο ειδικό βάρος και άγνωστο αν βοηθήσει η εσπευσμένη αλλαγή στον πάγκο ή αν έχει προλάβει να αλλάξει κάποια πράγματα αν προτιμάτε, ο Αντίλσον Μπατίστα.