Σε ρόλο φαβορί η Πόρτο φιλοξενώντας την εκ των ουραγών, Πάσος Φερέιρα, στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής, ψάχνοντας το τρίποντο που θα την φέρει εκ νέου στο -2 από την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο, Μπενφίκα.

Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για την Πόρτο στο πρωτάθλημα, το 1-0, στο εκτός έδρας ντέρμπι με την συμπολίτισσα Μποαβίστα, από το τέρμα του Άλεξ Τέλες, στο ένατο λεπτό. Ακολούθησε στο «Ντραγκάο», το 4-0 του κυπέλλου σε βάρος της Σετούμπαλ, το οποίο της έδωσε την πρόκριση στους «16» της συγκεκριμένης διοργάνωσης, ενώ 2-1 την Πέμπτη που μας πέρασε στην Βέρνη σε βάρος της πρωταθλήτριας Ελβετίας, Γιουνγκ Μπόις, για την προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Πίσω στο σκορ στο συγκεκριμένο ματς, στο έκτο μόλις λεπτό, αλλά ανατροπή από τους «δράκους», με δύο τέρματα του Καμερουνέζου επιθετικού, στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Πέντε νίκες για την Πόρτο, σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα στο «Ντραγκάο», μάλιστα με μηδέν παθητικό (13-0), ενώ με πρόβλημα, ο μέσος Ρομάριο Μπαρό.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 1-0 για την Πάσος Φερέιρα, στο προ 20 περίπου ημερών, τελευταίο της ματς στο πρωτάθλημα, φιλοξενώντας την Τοντέλα, με το οποίο πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, παρά το γεγονός πως δεν ξεκόλλησε από την επικίνδυνη ζώνη. Επικράτηση με το ίδιο σκορ ακολούθως στο γήπεδο της, σε βάρος της 3ης κατηγορίας, Σανζοανένσε, με τέρμα του Ντιαμπί στο δωδέκατο λεπτό και πρόκριση στους «16» της συγκεκριμένης διοργάνωσης. Μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Πάσος Φερέιρα, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ πάγια η απουσία του επιθετικού Γκετούλιο, χωρίς πλέον να επηρεάζει.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Πόρτο και δύο ισοπαλίες, σε εννέα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Πάσος Φερέιρα.

Φαβορί η Πόρτο, αλλά απελπιστικά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει. Ψάχνοντας κάτι ελαφρώς ψηλότερο, συνδυασμός της επικράτησης της, με ειδικό στοίχημα τερμάτων.

Πρόταση: 1 & Over 2,5