Στο Opel Arena η Μάιντς υποδέχεται την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στο πέσιμο της αυλαίας της 13ης αγωνιστικής και αμφότερες προέρχονται από σπουδαία αποτελέσματα στα πιο πρόσφατα παιχνίδια τους και θα επιδιώξουν απόψε να έχουν ανάλογη συνέχεια.

Ντεμπούτο εντός έδρας για τον νεοφερμένο τεχνικό Αχίμ Μπάιερλοτσερ ο οποίος είδε την ομάδα του να σκορπά με 5-1 εκτός έδρας την Χόφενχαϊμ την περασμένη μόλις αγωνιστική στο πρώτο του παιχνίδι με την Μάιντς παίζοντας ιδανικά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.
Μάλιστα η ομάδα του σε εκείνο το ματς πέτυχε 4 (!) γκολ στην επανάληψη παίζοντας με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπάκου από το 45ο λεπτό.

Το ζητούμενο είναι ποια θα είναι η εικόνα της απόψε αφού στα πέντε πρώτα της παιχνίδια έχει κερδίσει μπροστά στο κοινό της μονάχα την Χέρτα και την Κολονία ενώ είναι χαρακτηριστικό πως είναι η μοναδική ομάδα στην κατηγορία που ακόμη δεν έχει φέρει ισοπαλία από την εκκίνηση του πρωταθλήματος.

Επιπλέον με 31 γκολ παθητικό σε 12 παιχνίδια στο πρωτάθλημα διαθέτουν την χειρότερη άμυνα στην κατηγορία αφού δέχονται σχεδόν τρία γκολ μέσο όρο ανά 90λεπτο.
Οι γηπεδούχοι θα παραταχτούν δίχως τον αμυντικό μέσο Ρότε Μπακού ο οποίος είναι τιμωρημένος.

Οι “Αετοί” διέκοψαν ένα αρνητικό σερί σε τρεις αγώνες τους σε όλες τις διοργανώσεις δίχως νίκη με ένα σπουδαίο 2ιπλό που πέτυχαν στο Λονδίνο επί της Άρσεναλ (1-2) για το Europa League.
Έτσι όχι μόνο αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στους “32” του θεσμού αλλά έφτιαξαν και την ψυχολογία τους ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Επιπλέον απέδειξαν πως μπορούνε να πανηγυρίζουν και νίκες μακριά από την έδρα τους αφού είναι χαρακτηριστικό πως νωρίτερα από το ματς στο Emirates μετρούσαν 4/5 ήττες μακριά από την Φρανκφούρτη.
Οι φιλοξενούμενοι θα παραταχτούν δίχως τον Αργεντινό αμυντικό Αμπραχαμ που είναι τιμωρημένος αλλά και τους “λαβωμένους” : Μάρκο Ρας- Κένιν Τραπ.

Προϊστορία: Είναι ενδεικτικό πως η Μάιντς είναι αήττητη στα έξι πιο πρόσφατα εντός έδρας παιχνίδια της απέναντι στην Αϊντραχτ με τέσσερις νίκες και δυο ισοπαλίες.

* Η Μάιντς δεν έχει καταφέρει να κρατήσει μηδέν παθητικό σε κανένα από τα 13 πιο πρόσφατα παιχνίδια της ενώ τα 11 από αυτά έχουν λήξει με πάνω από δυο γκολ.
Την ίδια ώρα η Αϊντραχτ έχει αποτύχει να σκοράρει μόλις σε 2/13 αντίστοιχα δικά της παιχνίδια αλλά μακριά από την έδρα της έχει χάσει στα 4/5 έχοντας σκοράρει συνολικά έξι γκολ. Εν κατακλείδι θα επιλέξω σε combo το 1Χ μαζί με το Over 2,5 αφού οι γηπεδούχοι λόγω παράδοσης θεωρώ πως έχουν τον πρώτο λόγο σε ένα ματς που αναμένεται να έχει γκολ με βάση την πρόσφατη εικόνα και των δυο αποψινών αντιπάλων.

ΠΡΟΤΑΣΗ: 1Χ+ Over 2,5