Σε ρόλο φαβορί η 4η στον βαθμολογικό πίνακα Τρουά, φιλοξενώντας την Ροντέζ, ψάχνοντας το τρίποντο με το οποίο θα διατηρήσει ή και θα μειώσει, ανάλογα φυσικά και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα, την απόσταση που την χωρίζει από την πρώτη δυάδα.

Σπουδαίο 1-0 το Σάββατο που μας πέρασε στην έδρα της Σοσό, βλέποντας την Τρουά όχι μόνο να επιστρέφει στα τρίποντα μετά από τρεις αγωνιστικές, αλλά να μετριάζει ταυτόχρονα τις εντυπώσεις, για το βαρύ 0-4 που είχε προηγηθεί φιλοξενώντας την Σαμπλί. Πιο απειλητική στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με την Σοσό η Τρουά, στο οποίο βρέθηκε μπροστά στο σκορ μετά από εντυπωσιακή προσπάθεια του 23χρονου Ιβοριανού επιθετικού, Μπεντιά, στο πεντηκοστό πρώτο λεπτό και στο οποίο απειλήθηκε μόνο προς το φινάλε, με κάποια μακρινά σουτ. Τέσσερις νίκες και ισάριθμες ήττες για την Τρουά, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα, ο Πορτογάλος μέσος Πιρές και ο Τυνήσιος επιθετικός, Τουζγκάρ.

Στην άλλη πλευρά, τέσσερις συνεχόμενες ήττες, μετά και το 1-2 την Παρασκευή που μας πέρασε φιλοξενώντας την Χάβρη, με θετικό πάντως για την Ροντέζ, το +3 από την επικίνδυνη ζώνη. Μπροστά στο σκορ η Ροντέζ στο ματς με την Χάβρη, στο τέταρτο μόλις λεπτό, με εντός περιοχής διαγώνιο σουτ του Ουαφσά, με το γκολ αυτό όμως να είναι και ότι θετικό είχε να επιδείξει, χωρίς υπερβολή, σε όλο τον αγώνα. Τα ηνία του ματς μετά το 1-0 στην Χάβρη, η οποία ήταν αυτή που δημιούργησε μέχρι την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου σημαντικές ευκαιρίες και η οποία πραγματοποίησε τελικά την ανατροπή με πέναλτι, στο πεντηκοστό πέμπτο λεπτό, αφού αρχικά είχε ισοφαρίσει, με την έναρξη της επανάληψης (46΄). Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για την Ροντέζ, σε οκτώ εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, ενώ τιμωρημένος ο Γεωργιανός στόπερ, Σανάια. Με πρόβλημα επίσης, ο επιθετικός Μπονέ.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-1 για την Ροντέζ το 2009 και 1-1 το 2010, σε δύο ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Τρουά.

Η αλήθεια είναι, πως το εκτός έδρας ρεκόρ της Τρουά (5-2-1), είναι καλύτερο σε σχέση με αυτό στο γήπεδο της, με το 4-0-4 που προαναφέρθηκε να ξενίζει για ομάδα που έχει στόχο την άνοδο. Παρόλα αυτά, έχει το προβάδισμα απέναντι στην ερχόμενη από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, Ροντέζ.