Ματς της 2ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο του Λιγκ Καπ, στον οποίο μετέχουν επίσης η Σετούμπαλ και η Γκιμαράες. Χαρακτηριστικό φυσικά στον συγκεκριμένο όμιλο, πως όλα είναι ανοιχτά, καθώς και οι τέσσερις ομάδες έχουν από ένα βαθμό.

Να σημειωθεί, πως οι 16 ομάδες που συνεχίζουν στο Λιγκ Καπ, χωρίστηκαν σε τέσσερις ομίλους των τεσσάρων ομάδων, από τους οποίους προκρίνονται στα ημιτελικά, μόνο οι νικήτριες των γκρουπ. Πρώτο κριτήριο επίσης, σε περίπτωση ισοβαθμίας, είναι η διαφορά τερμάτων.

Ισοπαλία με 1-1 για την Σπόρτινγκ Κοβίλια στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ φιλοξενώντας την Σετούμπαλ, ισοφαρίζοντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Σαντιάγκο Σίλβα. Στις υπόλοιπες διοργανώσεις, τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο στο πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας για την Σπόρτινγκ Κοβίλια, μετά και το εντός 1-2 της Παρασκευής από την Φεϊρένσε, όπου έπεσε, έξι λεπτά πριν το φινάλε, «θύμα» ανατροπής, «υποχωρώντας» με το αποτέλεσμα αυτό στην 5η θέση και το -5 από την πρώτη δυάδα. Εκτός κυπέλλου επίσης στον 2ο γύρο, καθώς ηττήθηκε 2-4 στην παράταση, στην έδρα της 3ης κατηγορίας, Λουσιτάνια Λουρόσα. Σταθερά εκτός ο μέσος Λεάντρο Πιμέντα, με την απουσία του πλέον να μην επηρεάζει.

Στην άλλη πλευρά, απευθείας στην φάση των ομίλων του Λιγκ Καπ η Μπενφίκα, η οποία έρχεται από το 4-0 του Σαββάτου φιλοξενώντας τη Μαρίτιμο, το οποίο την διατήρησε στην 1η θέση του πρωταθλήματος και στο +2 από την «μεγάλη» της αντίπαλο, Πόρτο. Είχαν προηγηθεί, το αγχωτικό 2-1 του κυπέλλου στην έδρα της 3ης κατηγορίας, Βιζέλα, στο οποίο πραγματοποίησε τρία λεπτά πριν το φινάλε την ανατροπή και το οδυνηρό 2-2 με τη Λειψία στην Γερμανία, στην προτελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου είδε την αντίπαλο της να πετυχαίνει δύο τέρματα στις καθυστερήσεις. Εκτός αποστολής, ο δεξιός μπακ, Αντρέ Αλμέιδα, ο μέσος Ράφα Σίλβα (φωτό) και ο Ελβετός επιθετικός, Σεφέροβιτς, ενώ πολύ πιθανό να υπάρξει μικρό rotation.

Προϊστορία: Επικράτηση με 3-2 για τη Μπενφίκα το 2014, στο μοναδικό ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Σπόρτινγκ Κοβίλια, για τον 3ο γύρο τότε του κυπέλλου.

Απελπιστικά χαμηλή η τιμή που συνοδεύει τη Μπενφίκα, σε ένα ματς μάλιστα, το οποίο έχει πολύ πιο μεγάλο βαθμό δυσκολίας, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των αποδόσεων.