Πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για την Βιγιαρεάλ, η οποία θα θέλει φυσικά να βάλει τέλος σε αυτό το αρνητικό σερί, ενώ χωρίς περιθώρια νέας απώλειας βαθμών η Ατλέτικο, καθώς βρίσκεται πλέον στο -5 από την κορυφή, έχοντας μάλιστα ένα ματς λιγότερο τόσο από τη Μπαρτσελόνα όσο και τη «μισητή» συμπολίτισσα, Ρεάλ.

Πέντε αγωνιστικές χωρίς τρίποντο όπως προαναφέρθηκε για την Βιγιαρεάλ, η οποία πήρε σε αυτό το διάστημα ένα μόλις βαθμό, αυτόν από το 0-0 φιλοξενώντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο, μετρώντας φυσικά τέσσερις ήττες, στα τέσσερα υπόλοιπα ισάριθμα ματς. Πιο συγκεκριμένα, 1-2 στην χώρα των Βάσκων από την Έιμπαρ, 1-3 στην έδρα της Μαγιόρκα, 1-3 φιλοξενώντας την Θέλτα, ενώ 1-2 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Μεστάγια», στη μονομαχία της με την Βαλένθια. Μεγάλοι πρωταγωνιστές στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο «Μεστάγια» οι δύο γκολκίπερ, με αυτόν της Βαλένθια να αποκρούει πέναλτι του Μορένο, στο δέκατο πέμπτο λεπτό, την στιγμή που ο Ασένχο της Βιγιαρεάλ πραγματοποιούσε εκπληκτικές επεμβάσεις. Μπροστά στο σκορ τελικά η Βαλένθια στο σαράντα εννέα, άμεση στην συνέχεια, η «απάντηση» της Βιγιαρεάλ, με το 1-1 από ατομική προσπάθεια του Καμερουνέζου μέσου, Ανγκίσα, στο πενήντα τέσσερα, ενώ το νικητήριο τέρμα ακολούθως για τις «νυχτερίδες», στο εβδομηκοστό λεπτό. Τρεις νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και μία ήττα για την Βιγιαρεάλ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Οδυνηρό, περνώντας στην άλλη πλευρά, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 0-1 στο ντέρμπι κορυφής της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Μπαρτσελόνα, με το οποίο οι «ροχιμπλάνκος» βρέθηκαν στο -5 όπως προαναφέρθηκε τόσο από την αντίπαλο τους όσο και τη «μισητή» συμπολίτισσα, Ρεάλ. Ανώτερη η Ατλέτικο στο πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι, βλέποντας όμως τον Γερμανό γκολκίπερ της Μπαρτσελόνα, Τερ Στέγκεν, να κατεβάζει, χωρίς υπερβολή, τα ρολά. Πιο μοιρασμένο πάντως το ντέρμπι στην επανάληψη, καθώς και η Μπαρτσελόνα άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, έχοντας με την σειρά της, όχι μόνο οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Πικέ, αλλά και το αριστοτεχνικό εκτός περιοχής πλασέ του Μέσι, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 0-1, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Δύο νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα για την Ατλέτικο, σε επτά ματς στη LaLiga, μακριά από το «Γουάντα Μετροπολιτάνο», ενώ πάγιες πλέον οι απουσίες των στόπερ Χιμένες και Σάβιτς, αλλά και του επιθετικού, Ντιέγκο Κόστα. Τιμωρημένος επίσης, ο 24χρονος Αργεντινός επιθετικός, Κορέα.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για το «κίτρινο υποβρύχιο», δύο για τους «ροχιμπλάνκος» και ισάριθμες ισοπαλίες, στις εννέα τους μονομαχίες την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την ομάδα της Βιγιαρεάλ.

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε στο γήπεδο της η Βιγιαρεάλ, ενώ απρόβλεπτη και με μόλις μία νίκη στο πρωτάθλημα μακριά από το «Γουάντα Μετροπολιτάνο» η Ατλέτικο, με τη μεταξύ τους μονομαχία, να μην προσεγγίζεται εύκολα με σημείο.