Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο δεύτερο χρονικά ματς του σημερινού προγράμματος, με την Ιντεπεντιέντε να θέλει να μην χάσει την επαφή της με την πρώτη τετράδα, ειδικά από την στιγμή που έχει δύο αγώνες λιγότερους, την στιγμή που η Μπάνφιλντ «υποχώρησε» ακόμα περισσότερο στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, μπαίνοντας πλέον σε περιπέτειες.

Ισοπαλία με 0-0 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Αλντοσίβι, με την Ιντεπεντιέντε πλέον στο -8 από την 1η θέση, έστω και αν έχει δύο ματς λιγότερα από τη Μπόκα Τζούνιορς και την Αρχεντίνος, οι οποίες μοιράζονται την κορυφή. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την Αλντοσίβι, ενώ με παίκτη περισσότερο η Ιντεπεντιέντε στο τελευταίο ημίωρο, αδυνατώντας όμως να εκμεταλλευτεί, το αριθμητικό της πλεονέκτημα. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα για την Ιντεπεντιέντε, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα στο «Λιμπερταδόρες ντε Αμέρικα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αποτυχία σίγουρα το 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας την προβληματική Χιμνάσια, καθώς η ομάδα του 63χρονου, Χούλιο Φαλσιόνι (φωτό), «υποχώρησε» ακόμα περισσότερο στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, μπαίνοντας πλέον, όπως προαναφέρθηκε, σε περιπέτειες. Μετριότατη εμφάνιση για τη Μπάνφιλντ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου στο ματς με την Χιμνάσια, στο οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ, στο δέκατο τρίτο λεπτό. Αλλαγή σκηνικού πάντως, με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου, με τη Μπάνφιλντ να «ξυπνάει» απρόσμενα από το λήθαργο, καθώς βρέθηκε με αριθμητικό πλεονέκτημα, μετά την αποβολή του γκολκίπερ της αντιπάλου της. Παρόλα αυτά, το μόνο που κατάφερε, να ισοφαρίσει με πέναλτι του Ντάτολο, στο τριακοστό τρίτο λεπτό, ενώ κινδύνεψε μάλιστα λίγο πριν το φινάλε, καθώς η Χιμνάσια είχε οριζόντιο δοκάρι, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ. Δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και δύο ήττες για τη Μπάνφιλντ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το «Φλορένσιο Σολά», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο στόπερ Σιβέλι.

Προϊστορία: Απόλυτη ισορροπία στο ρεκόρ (2-2-2), στις έξι μονομαχίες των δύο ομάδων την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Ιντεπεντιέντε.

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την απρόβλεπτη Ιντεπεντιέντε, τουλάχιστον σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, από την στιγμή που υπάρχει απέναντι, η σκληροτράχηλη και επικίνδυνη, Μπάνφιλντ.