Δεν υπάρχει αμφιβολία, πως το ντέρμπι της Βαλένθια, ανάμεσα στη Λεβάντε και τις «νυχτερίδες», είναι αυτό που ξεχωρίζει στο σημερινό πρόγραμμα της LaLiga. Στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα η Λεβάντε, με 20 βαθμούς, τρεις λιγότερους, από την 8η συμπολίτισσα, Βαλένθια.

Βαρύ 0-4 την προηγούμενη αγωνιστική στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της Μαδρίτης από την τοπική Χετάφε, με θετικό πάντως για τη Λεβάντε, το +7 από την επικίνδυνη ζώνη. Δύο πρόσωπα για τη Λεβάντε στο ματς με την Χετάφε, βλέποντας να είναι ανταγωνιστική στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου και κάκιστη όμως στην επανάληψη, όπου όχι μόνο κατέρρευσε και δέχθηκε τέσσερα γκολ, αλλά είδε την αντίπαλο της να έχει ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για τη Λεβάντε, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», ενώ με πρόβλημα οι στόπερ Ντουάρτε, Ρούμπεν Βέζο, Ποστίγκο και Καμπάκο.

Στην αντίπερα όχθη, επιστροφή στα τρίποντα για την Βαλένθια, με το 2-1 της περασμένης εβδομάδας στο «Μεστάγια» σε βάρος της Βιγιαρεάλ, αφήνοντας πίσω στο 1-2 που είχε προηγηθεί στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» από τη Μπέτις. Μεγάλοι πρωταγωνιστές στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο «Μεστάγια» οι δύο γκολκίπερ, με τον Ολλανδό, Σίλεσεν, της Βαλένθια, να αποκρούει πέναλτι του Μορένο, στο δέκατο πέμπτο λεπτό, την στιγμή που ο Ασένχο της Βιγιαρεάλ πραγματοποιούσε εκπληκτικές επεμβάσεις. Μπροστά στο σκορ τελικά η Βαλένθια στο σαράντα εννέα, με περίτεχνη ατομική προσπάθεια του Ροντρίγκο, άμεση στην συνέχεια, η «απάντηση» της Βιγιαρεάλ, με το 1-1 στο πενήντα τέσσερα, ενώ το νικητήριο τέρμα ακολούθως για τις «νυχτερίδες», στο εβδομηκοστό λεπτό, από κοντινό βολέ του Φεράν Τόρες. Δύο νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Βαλένθια, σε επτά ματς στη LaLiga, μακριά από το «Μεστάγια», ενώ με πρόβλημα, ο Ιταλός δεξιός μπακ, Πιτσίνι και ο Πορτογάλος μέσος, Γκονζάλο Γκέδες.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για τη Λεβάντε, τρεις για την Βαλένθια και δύο ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο «Θιουδάδ ντε Βαλένθια», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ σκληρός αντίπαλος για οποιονδήποτε η Λεβάντε στο γήπεδο της, εκτιμώντας πως θα ζορίσει αρκετά σήμερα, τη «μεγάλη» της συμπολίτισσα.

Πρόταση: G/G & Over 2,5