Το τελευταίο χρονικά και ταυτόχρονα σπουδαιότερο ματς του σημερινού προγράμματος, με τις ισόβαθμες Λανούς και Ράσινγκ, να ψάχνουν το τρίποντο, με το οποίο θα πιάσουν στην κορυφή τη Μπόκα και την Αρχεντίνος Τζούνιορς, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο.

Τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για τη Λανούς, μετά και το 1-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Αρσενάλ, με θετικό πάντως, παρά αυτό το αρνητικό σερί, πως δεν έχασε την επαφή της με την κορυφή. Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στην έδρα της Αρσενάλ, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για τη Λανούς, σημειώνοντας πάντως, πως η αντίπαλος της έχει δικαιολογημένα παράπονα για τέρμα που κακώς της ακυρώθηκε. Αλλαγή σκηνικού πάντως στην επανάληψη, με την Αρσενάλ καλύτερη και πιο απειλητική, βλέποντας μάλιστα πέρα του τέρματος με το οποίο άνοιξε το σκορ στο πενήντα επτά, να έχει δύο δοκάρια αλλά και ένα ακόμα κακώς ακυρωθέν γκολ. Όπως είναι γνωστό σε αυτές τις περιπτώσεις, η μπάλα «τιμωρεί», με τη Λανούς να φτάνει, κόντρα στην ροή του αγώνα, στο 1-1, με κοντινό πλασέ του Ντε λα Βέγκα, σε άδειο σχεδόν τέρμα, εννέα λεπτά πριν το φινάλε. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα για τη Λανούς, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην αντίπερα όχθη, αποτυχία σίγουρα για την Ράσινγκ, το 1-1 της προηγούμενης αγωνιστικής φιλοξενώντας τη Ντεφένσα, με θετικό πάντως και για την πρωταθλήτρια Αργεντινής, το ότι δεν έχασε την επαφή της με την κορυφή. Πίσω στο σκορ η Ράσινγκ στο ματς με τη Ντεφένσα στο τρίτο μόλις λεπτό, «απαντώντας» όμως άμεσα, στο δώδεκα, με πέναλτι του Τσβίτανιτς, ενώ σπουδαίες ευκαιρίες στην συνέχεια, εκατέρωθεν, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για την αντίπαλο της, βλέποντας τους δύο γκολκίπερ, να είναι οι κορυφαίοι των ομάδων τους. Δύο νίκες και πέντε ισοπαλίες για την Ράσινγκ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το «Πρεσιντέντε Περόν», ενώ με πρόβλημα, ο επιθετικός, Λισάντρο Λόπες.

Προϊστορία: Έξι νίκες για τη Λανούς, μία για την Ράσινγκ και μία ισοπαλία, στις οκτώ μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την πρώτη, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Κόπα Σουνταμερικάνα).

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, με την σκληροτράχηλη Λανούς πολύ δυνατή στο «σπίτι» της, αλλά και την πρωταθλήτρια Ράσινγκ, άτρωτη, παρά τις αρκετές ισοπαλίες της, μακριά από το γήπεδο της.