Σε ρόλο φαβορί η Σπόρτινγκ φιλοξενώντας στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» τη Μορεϊρένσε, ψάχνοντας το τρίποντο, με το οποίο θα βρεθεί στο -1 από την 3η στον βαθμολογικό πίνακα, Φαμαλικάο.

Δύο συνεχόμενα ματς στην έδρα της Ζιλ Βισέντε για την Σπόρτινγκ, γνωρίζοντας την ήττα με 1-3 στο πρώτο εξ αυτών, την προηγούμενη αγωνιστική για το πρωτάθλημα, παίρνοντας όμως μια άτυπη ρεβάνς στο Λιγκ Καπ, όπου επικράτησε της αντιπάλου της μεσοβδόμαδα, με 2-0. Παρόλα αυτά, δεν κρατάει την τύχη στα χέρια της, καθώς δεν χρειάζεται μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Λιγκ Καπ στην έδρα της Πορτιμονένσε, για να φτάσει στην πρόκριση, αλλά να μην κερδίσει ταυτόχρονα η Ρίο Άβε στο γήπεδο της, την αδιάφορη πλέον, Ζιλ Βισέντε. Τρεις νίκες και δύο ήττες για την Σπόρτινγκ, σε πέντε ματς στο πρωτάθλημα, στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Αργεντινός επιθετικός, Ακούνια. Ακολουθεί επίσης μεσοβδόμαδα, το ματς με τη ΛΑΣΚ στην Αυστρία, για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, στο οποίο η Σπόρτινγκ παίρνει την 1η θέση στο γκρουπ της, ακόμα και με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στον αντίποδα, πολύτιμο 3-2 φιλοξενώντας την ουραγό Άβες, βλέποντας τη Μορεϊρένσε να απομακρύνεται από την επικίνδυνη ζώνη και να επιστρέφει ταυτόχρονα στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές. Σημείο αναφοράς, πως είχαν προηγηθεί στο πρωτάθλημα, τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, με 1-1 εντός, τόσο με τη Μποαβίστα όσο και την Γκιμαράες, 1-1 επίσης εκτός με την Ρίο Άβε, ενώ 3-3 στην έδρα της Φαμαλικάο, παρά το γεγονός πως μέχρι το εξηκοστό πέμπτο λεπτό, ήταν 0-3 πίσω στο σκορ. Πίσω στο σκορ η Μορεϊρένσε στο ματς με την Άβες, στο πέμπτο μόλις λεπτό, «απαντώντας» όμως με δύο τέρματα του Φάμπιο Αμπρέου (28΄, 45΄), αφού εκμεταλλεύτηκε το ότι έπαιζε από το είκοσι πέντε, με παίκτη παραπάνω. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο, με το 2-2 για την Άβες από πέναλτι, στο εξήντα, ενώ με τον ίδιο τρόπο και το 3-2 για τη Μορεϊρένσε, στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό, με τον Βιτόρια. Τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Μορεϊρένσε, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Πέντε νίκες για την Σπόρτινγκ και δύο ισοπαλίες, σε επτά ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας τη Μορεϊρένσε, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Φαβορί η Σπόρτινγκ, αλλά πολύ χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, με συνδυασμό ειδικών στοιχημάτων την επιλογή μου, ψάχνοντας φυσικά, κάτι πιο ελκυστικό.

Πρόταση: G/G & Over 2,5