Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ντέρμπι ανάμεσα στην Ρίβερ Πλέιτ και την Σαν Λορέντζο, με τους «μιγιονάριος» να ψάχνουν το τρίποντο, που πολύ πιθανό, ανάλογα φυσικά και το αποτέλεσμα της Μπόκα λίγες ώρες νωρίτερα, να τους φέρει στην κορυφή, την στιγμή που η Σαν Λορέντζο δεν θέλει να χάσει την επαφή της, με την πρώτη τετράδα.

Σπουδαίο 3-2 την προηγούμενη αγωνιστική στην έδρα της Νιούελς, μάλιστα με ανατροπή, με το οποίο η Ρίβερ Πλέιτ, όχι μόνο βρέθηκε σε απόσταση βολής από την κορυφή, αλλά έβγαλε ταυτόχρονα σημάδια αντίδρασης, λίγες μέρες μετά το οδυνηρό 1-2 στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες, από την Φλαμένγκο. Προβάδισμα δύο τερμάτων για τη Νιούελς στο τριάντα έξι, με την Ρίβερ Πλέιτ όμως, να μειώνει στο τριακοστό όγδοο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, του Φερνάντες. Το 2-2 στην συνέχεια, με προβολή σε άδειο σχεδόν τέρμα από τον Μπορέ, στο εξηκοστό πέμπτο λεπτό, μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Νιούελς, ενώ η ολική ανατροπή στο εβδομήντα ένα, με αριστοτεχνικό πλασέ του Σκόκο, ο οποίος «πλήγωσε», την πρώην ομάδα του. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Ρίβερ Πλέιτ, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο «Μονουμεντάλ», ενώ αγώνας δρόμου, για τον 29χρονο μέσο, Φερνάντες.

Στην αντίπερα όχθη, επικράτηση με 2-0 φιλοξενώντας την Πατρονάτο, βλέποντας την Σαν Λορέντζο να τρέχει αήττητο τριών αγωνιστικών, έχοντας μάλιστα στο τιμόνι της, τον υπηρεσιακό, Ντιέγκο Μοναρίζ, ο οποίος φαίνεται πλέον, να μονιμοποιείται στον πάγκο της «σικλόν». Δύο κοντινά πλασέ του Γκάιτς, στο τέταρτο και το εικοστό πρώτο λεπτό, αυτά που διαμόρφωσαν το 2-0 για την Σαν Λορέντζο στο ματς με την Πατρονάτο, με απαραίτητη σημείωση πάντως, πως ενδιάμεσα αυτών, η αντίπαλος της είχε οριζόντιο δοκάρι. Σημαντικές ευκαιρίες εκατέρωθεν στην συνέχεια μετά το 2-0, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για την Σαν Λορέντζο, ενώ μεγάλοι πρωταγωνιστές, οι δύο γκολκίπερ. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και τρεις ήττες για την Σαν Λορέντζο, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το «Πέδρο Μπιδεγαΐν», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει του σημερινού ντέρμπι.

Προϊστορία: Έξι νίκες για την Ρίβερ Πλέιτ και τρεις ισοπαλίες, στις εννέα μονομαχίες των δύο ομάδων την τελευταία δεκαετία στο «Μονουμεντάλ», σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Σουνταμερικάνα, Ρεκόπα Σουνταμερικάνα).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας της σημερινής αναμέτρησης για την Ρίβερ Πλέιτ, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, από την στιγμή που απέναντι υπάρχει ένας αντίπαλος με το ειδικό βάρος της Σαν Λορέντζο.