Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ολοκληρώνει το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής, με την ουραγό Καϊσέρισπορ, να στοχεύει στον σημερινό αγώνα, καθώς με νίκη θα ξεκολλήσει από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι με θετικό αποτέλεσμα, θα απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Εξ ορισμού δύσκολη η αποστολή της Καϊσέρισπορ την περασμένη εβδομάδα στην έδρα της Μπεσίκτας και απόλυτα φυσιολογικό το 1-4 από τη «μεγάλη» αντίπαλο της, γνωρίζοντας την τρίτη της συνεχόμενη ήττα, μετά το προ τεσσάρων αγωνιστικών σπουδαίο 1-0 φιλοξενώντας την Φενέρ, που είναι και το μοναδικό τρίποντο της, στο φετινό πρωτάθλημα. Τρία τέρματα από τη Μπεσίκτας στο πρώτο ημίχρονο, με τον 35χρονο πλέον Αντεμπαγιόρ να μειώνει σε 1-3 για την Καϊσέρισπορ, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, ενώ το τέταρτο τέρμα της αντιπάλου της, στο ενενήντα. Ακολούθησε το εντός 3-2 σε βάρος της πρωτοπόρου της 3ης κατηγορίας, Μανίσα, για την φάση των «32» του κυπέλλου, στο οποίο βρέθηκε με προβάδισμα τριών τερμάτων στο πεντηκοστό πρώτο λεπτό και στο οποίο όμως έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο της να ελπίζει στον επαναληπτικό, με τα δύο τέρματα που δέχθηκε στο τελευταίο ημίωρο. Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες για την Καϊσέρισπορ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στην άλλη πλευρά, αγχωτικό αλλά ταυτόχρονα πολύτιμο 3-1 φιλοξενώντας την Κονιασπόρ, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην Ρίζεσπορ να βρεθεί, στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Ρίζεσπορ στο συγκεκριμένο ματς, καθώς βρέθηκε στο δέκα με προβάδισμα δύο τερμάτων, με την αντίπαλο της όμως να συνέρχεται από αυτό το αρχικό σοκ, μειώνοντας σε 2-1, στο εντέκατο λεπτό. Ανοιχτό το ματς στην συνέχεια, με φάσεις και από τις δύο πλευρές, με την Ρίζεσπορ τελικά πιο αποτελεσματική, «καθαρίζοντας» στο εβδομήντα τέσσερα. Ακολούθησε το εντός 3-2 σε βάρος της 3ης κατηγορίας, Σαμσουσπόρ, στο οποίο είχαμε κάτι ανάλογο με το ματς του κυπέλλου που προαναφέρθηκε της Καϊσέρισπορ, δηλαδή την Ρίζεσπορ μπροστά με 3-0 και την αντίπαλο της να βρίσκει δίχτυα στην συνέχεια δύο φορές, ελπίζοντας φυσικά στην ανατροπή, στον επαναληπτικό. Ένα τέρμα από τον Μόροζιουκ και δύο από τον Σκέποβιτς (φωτό) στο συγκεκριμένο ματς, στο οποίο αγωνίστηκε βασικός και ο στόπερ Χατζησαΐας. Μία νίκη, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Ρίζεσπορ, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα μακριά από το γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου, για τον Βραζιλιάνο μέσο, Μπόλντριν.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Καϊσέρισπορ, μία και για την Ρίζεσπορ και δύο ισοπαλίες, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την πρώτη.

Πολλά τα θέματα που υπάρχουν στην ουραγό Καϊσέρισπορ, τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου, ενώ μετριότατη μακριά από το γήπεδο της και η Ρίζεσπορ, με τη μεταξύ τους μονομαχία, να μην προσεγγίζεται εύκολα με σημείο.