Μονομαχία με φόντο την παραμονή στο «Μεντιθορόθα», η οποία ανοίγει το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στη LaLiga, με την Αλαβές στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη, την στιγμή που η Λεγκανές έχει συγκάτοικο στην τελευταία θέση την Εσπανιόλ.

Δύο συνεχόμενες ήττες για την Αλαβές, με 1-2 φιλοξενώντας την εκ των πρωτοπόρων Ρεάλ και 0-3 ακολούθως την προηγούμενη αγωνιστική στην Γρανάδα, με θετικό πάντως για τη «μικρή» βασκική ομάδα, το +5 που προαναφέρθηκε από την επικίνδυνη ζώνη, παρά το γεγονός πως «υποχώρησε» στην 15η θέση. Χωρίς τίποτα ουσιαστικό και από τις δύο ομάδες, στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο ματς στην Γρανάδα, με αλλαγή σκηνικού όμως στην επανάληψη, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν τρομερά αποτελεσματικοί, βρίσκοντας δίχτυα τρεις φορές, στις ισάριθμες αξιόλογες επιθετικές τους προσπάθειες, την στιγμή που η Αλαβές, ήταν ανύπαρκτη. Τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Αλαβές, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο «Μεντιθορόθα», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Λαγκουάρντια και ο μέσος, Γουακάσο (φωτό). Με πρόβλημα επίσης, ο 32χρονος μέσος, Πίνα.

Στην άλλη πλευρά, πολύτιμο 3-2 για τη Λεγκανές φιλοξενώντας την Θέλτα, βλέποντας τη «μικρή» ομάδα της Μαδρίτης, όχι μόνο να παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα, αλλά να πανηγυρίζει ταυτόχρονα, το δεύτερο της τρίποντο, στο φετινό πρωτάθλημα. Κυρίαρχος η Λεγκανές στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Θέλτα, στο οποίο είχε σημαντικές ευκαιρίες, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι αλλά και δύο εντυπωσιακά τέρματα, από τον Όσκαρ Ροντρίγκεθ, με το 1-0 στο δέκατο πέμπτο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ και το 2-0 στο τριάντα εννέα, με εκτός περιοχής σουτ. Το 3-0 στην συνέχεια, στο πενήντα πέντε, με εκτός περιοχής, διαγώνιο σουτ του Κέβιν Ροντρίγκες, βλέποντας όμως τη Λεγκανές να χαλαρώνει στο τελευταίο ημίωρο και να δίνει χαρακτήρα θρίλερ στο ματς, καθώς η Θέλτα μείωσε απρόσμενα σε 3-2. Δύο ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Λεγκανές, σε επτά ματς στη LaLiga μακριά από το «Μπουτάρκε», ενώ εκτός αποστολής, ο στόπερ Σιόβας και ο δεξιός μπακ – χαφ, Μαρκ Ναβάρο.

Προϊστορία: Επικράτηση με 2-0 για την Αλαβές το 2014, βλέποντας στην συνέχεια να ακολουθούν, τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες, σε πέντε ματς την τελευταία δεκαετία, φιλοξενώντας τη Λεγκανές.

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο. Στόχος φυσικά για την απρόβλεπτη Αλαβές, να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, καθώς σε περίπτωση ήττας θα μπει σε περιπέτειες, ειδικά από την στιγμή που την επόμενη αγωνιστική παίζει στην έδρα της Μπαρτσελόνα, ενώ δεδομένο πως και η πεισματάρα Λεγκανές, θα προσπαθήσει να σπάσει το ρόδι, μακριά από το γήπεδο της. To over 2,5 σε τιμές άνω του 2.40, αξίζοντας το ρίσκο, ακόμα και αν δεν επαληθευτεί.