Εξ αναβολής αναμέτρηση, με την Ιντεπεντιέντε με στόχο την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα, για να μην χάσει φυσικά την επαφή της με την πρώτη τετράδα, την στιγμή, που η Νιούελς βρίσκεται χαμηλά στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού και έχει μπλέξει σε περιπέτειες.

Αποτυχία σίγουρα για την Ιντεπεντιέντε, ο ένας βαθμός που πήρε στις δύο προηγούμενες αγωνιστικές, καθώς είχε, θεωρητικά, βατά ματς, με 0-0 στην έδρα της Αλντοσίβι και 0-1 την περασμένη εβδομάδα, φιλοξενώντας τη Μπάνφιλντ. Πιο απειλητική η Ιντεπεντιέντε, στο μεγαλύτερο μέρος του ματς με τη Μπάνφιλντ, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα, τόσο την υπεροχή της όσο φυσικά και τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δίνοντας την δυνατότητα στην αντίπαλο της, να την «τιμωρήσει», στο εξηκοστό όγδοο λεπτό. Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες για την Ιντεπεντιέντε, σε έξι ματς στο πρωτάθλημα στο «Λιμπερταδόρες ντε Αμέρικα», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Στον αντίποδα, τρεις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο για τη Νιούελς, μετά και το 2-2 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Ατλέτικο Τουκουμάν, βλέποντας τους «λεπρούς» να «υποχωρούν» ακόμα περισσότερο στην ειδική βαθμολογία του υποβιβασμού, μπαίνοντας πλέον, σε περιπέτειες. Μπροστά στο σκορ η Ατλέτικο Τουκουμάν στο μεταξύ τους ματς, στο είκοσι έξι, ένα λεπτό πάντως, μετά την κραυγαλέα ευκαιρία της Νιούελς, με τον Αλμπερτένγκο, με την «απάντηση» όμως των «λεπρών», στο τριακοστό ένατο λεπτό, με πέναλτι του αγέραστου, Μάξι Ροντρίγκες (φωτό). Δεύτερο τέρμα για την Ατλέτικο Τουκουμάν στο πενήντα, με τη Νιούελς όμως να έχει και πάλι «απάντηση», την φορά αυτή στο εξηκοστό έβδομο λεπτό, με προβολή του Λεάλ, σε άδειο σχεδόν τέρμα. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για τη Νιούελς, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το «Μαρσέλο Μπιέλσα», ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο στόπερ Λέμα και ο μέσος, Ντένις Ροντρίγκες.

Προϊστορία: Τρεις νίκες για την Ιντεπεντιέντε, δύο για τη Νιούελς και μία ισοπαλία, στις έξι μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, στο «Λιμπερταδόρες ντε Αμέρικα».

Φαβορί στο σετ των τιμών η απρόβλεπτη Ιντεπεντιέντε, με τον παράγοντα έδρα όμως, να μην είναι από μόνος του αρκετός για να της δείξεις εμπιστοσύνη, παρά το γεγονός, πως υπάρχει απέναντι ένας αντίπαλος που χάνει αρκετή από την δύναμη του, μακριά από το γήπεδο του. Ειδικό στοίχημα τερμάτων η επιλογή μου, αποφεύγοντας να μπλέξω με σημείο.