Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο συγκεκριμένο ματς, με την πρωτοπόρο Μπενφίκα να ψάχνει το τρίποντο, που θα την φέρει στο +7 από την Πόρτο, έστω και με ένα αγώνα περισσότερο, την στιγμή που η 3η στον βαθμολογικό πίνακα Φαμαλικάο, έχει στόχο να διατηρηθεί στην πρώτη τετράδα.

Δώδεκα νίκες και το 0-2 στο εντός έδρας ντέρμπι με την Πόρτο, ο απολογισμός της Μπενφίκα σε 13 αγωνιστικές στο φετινό πρωτάθλημα, με τους «αετούς» μάλιστα να είναι οι μεγάλοι κερδισμένοι της πιο πρόσφατης εξ αυτών, την περασμένη εβδομάδα, καθώς βρέθηκαν στο +4 από την 2η στον βαθμολογικό πίνακα, Πόρτο. Πιο συγκεκριμένα, επικράτηση με 4-1 στο «Ντο Μπέσα» σε βάρος της Μποαβίστα, την στιγμή που οι «δράκοι» άφηναν δύο πολύτιμους βαθμούς στη μονομαχία τους με τη Μπελενένσες στη Λισαβόνα. Μπροστά στο σκορ η Μπενφίκα στο ματς με τη Μποαβίστα, στο τριάντα τέσσερα, με διαγώνιο, εντός περιοχής σουτ του Κάρλος Βινίσιους, με το 1-1 όμως από την αντίπαλο της, στο τεσσαρακοστό τέταρτο λεπτό. Παρόλα αυτά, ανώτερη η Μπενφίκα στην συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο, με το 2-1 στο πενήντα δύο, με προβολή του Σέρβι, σε άδειο σχεδόν τέρμα, το 3-1 στο εξήντα, με περίτεχνο πλασέ του Κάρλος Βινίσιους, ενώ το 4-1 στις καθυστερήσεις, με κεφαλιά του Γκάμπριελ. Ακολούθησε το 3-0 σε βάρος της Ζενίτ, στο οποίο πέτυχε τρία τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, με το οποίο τερμάτισε στην 3η θέση του 7ου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ και με το οποίο «υποβιβάστηκε» μεν αλλά θα συνεχίσει στην φάση των «32» του Γιουρόπα. Έξι νίκες και μία ήττα για τη Μπενφίκα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα, ο δεξιός μπακ, Αντρέ Αλμέιδα και οι μέσοι Φέισα, Ζίφκοβιτς και Ράφα Σίλβα.

Στην αντίπερα όχθη, οδυνηρό, τουλάχιστον έτσι όπως προήλθε, 2-3 φιλοξενώντας την Τοντέλα, βλέποντας όμως την Φαμαλικάο να διατηρεί, έστω και οριακά, την 3η θέση, παρά το γεγονός πως γνώρισε την πρώτη ήττα στο γήπεδο της, στο φετινό πρωτάθλημα. Προβάδισμα δύο τερμάτων για την Τοντέλα, στο πρώτο εικοσάλεπτο του μεταξύ τους ματς, με την Φαμαλικάο όμως να μειώνει αρχικά με κοντινή κεφαλιά του Ρόντερικ, στο τριάντα εννέα και να ισοφαρίζει στην συνέχεια, στο πεντηκοστό τέταρτο λεπτό, με πέναλτι του Φάμπιο Μάρτινς. Σπουδαίες ευκαιρίες ακολούθως και ένα γκολ που κακώς ακυρώθηκε για την Φαμαλικάο, η οποία τελικά, «τιμωρήθηκε» στη μοναδική επιθετική προσπάθεια της Τοντέλα, στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Φαμαλικάο, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το γήπεδο της, ενώ με πρόβλημα, ο Βραζιλιάνος στόπερ Πάτρικ και ο συμπατριώτης του, δεξιός μπακ, Λίον.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο τη Μπενφίκα.

Φαβορί στο σετ των τιμών η Μπενφίκα, η οποία έχει στόχο φυσικά να διατηρήσει το μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα που έχει από την Πόρτο, αλλά απελπιστικά χαμηλή η τιμή που την συνοδεύει, ειδικά απέναντι στην επικίνδυνη και με άγνοια κινδύνου, Φαμαλικάο.

Πρόταση: G/G & Over 2,5