Στον πρώτο γύρο του τουρνουά επίδειξης του Mubadala World Tennis Championship, ο Στέφανος Τσιτσιπάς έρχεται αντιμέτωπος με τον Αντρέι Ρούμπλεφ.

Ο Έλληνας τενίστας συμμετέχει για πρώτη φορά στην καριέρα του στη διοργάνωση του Άμπου Ντάμπι. Επρόκειτο να αντιμετωπίσει τον Γκαέλ Μονφίς ωστόσο ο Γάλλος απέσυρε τη συμμετοχή του λόγω τραυματισμού. Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε τη σεζόν με καταπληκτικό τρόπο κατακτώντας το ATP Finals στο Λονδίνο. Ήταν ένα εξαιρετικά δύσκολο τουρνουά όμως κατάφερε να κερδίσει τον Ζβέρεφ και τον Μεντβέντεφ στους ομίλους, το Φέντερερ στον ημιτελικό και τον Τίμ στον τελικό. Μετά από αυτές τις εμφανίσεις το Νο6 της παγκόσμιας, μπήκε στο "στόχαστρο" των διοργανωτών του Mubadala World Tennis Championships, που έσπευσαν να τον προσεγγίσουν και να τον καλέσουν στο Άμπου Ντάμπι, για να αγωνιστεί με τους κορυφαίους του κόσμου και φυσικά ο Τσιτσιπάς θέλει να μπει με το δεξί σ’ αυτή τη νέα σεζόν.

Απέναντί του θα βρίσκεται ένας τενίστας που τον απέκλεισε στον πρώτο γύρο του US Open τον περασμένο Αύγουστο. Μέσα στο 2019 ο Ρούμπλεφ,Νο23 στον κόσμο κατέκτησε το VTB Kremlin Cup ενώ έφτασε μέχρι τον τελικό του German Open.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο νικητής του συγκεκριμένου αγώνα θα έρθει αντιμέτωπος την Παρασκευή με τον Νόβακ Τζόκοβιτς.

Προϊστορία: Στέφανος Τσιτσιπάς και Αντρέι Ρούμπλεφ έχουν συναντηθεί άλλες δυο φορές έχοντας από μια νίκη ο καθένας. Ο πιο πρόσφατος αγώνας ήταν το καλοκαίρι στο US Open όπου ο Ρώσος κέρδισε στα 4 σετ ενώ ο Έλληνας τενίστας τον είχε νικήσει το 2018 στο ATP Next Gen Finals.

Πρόταση:Θεωρώ πως ο Στέφανος δε θα δυσκολευτεί ιδιαίτερα και θα πάρει μία άτυπη ρεβάνς από τον Ρούμπλεφ για την ήττα στο Αμερικανικό Όπεν.

Πρόταση:Νικητής Τσιτσιπάς με 2-0 σετ