Ντέρμπι παραμονής στο «Μουνισιπάλ ντε Πορτιμάο», με την Πορτιμονένσε στην προτελευταία θέση με 13 βαθμούς, ένα λιγότερο από την 16η και οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης, σημερινή της αντίπαλο.

Ευχαριστημένη σίγουρα η Πορτιμονέσε, τουλάχιστον από τον τρόπο με τον οποίο προήλθε το 1-1 στην έδρα της Μποαβίστα, στο πρώτο της ματς στο 2020, παρά το γεγονός, πως η ομάδα του Πορτιμάο βρέθηκε, έστω και οριακά, στην επικίνδυνη ζώνη. Πιο απειλητική η Μποαβίστα στο 0-0 του πρώτου ημιχρόνου στο μεταξύ τους ματς, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά σημείο αναφοράς, το γκολ που κακώς ακυρώθηκε στην Πορτιμονένσε, στη μοναδική της αξιόλογη επιθετική προσπάθεια, παρά την χρησιμοποίηση του VAR. Μπροστά στο σκορ τελικά η Μποαβίστα στο εξήντα επτά, με την Πορτιμονένσε όμως να την «τιμωρεί», στη μοναδική ουσιαστικά αξιόλογη επιθετική της προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, με κεφαλιά του Ντένερ, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μία νίκη, τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Πορτιμονένσε, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα, στο «Μουνισιπάλ ντε Πορτιμάο», ενώ αμφίβολος για σήμερα, ο 33χρονος Κολομβιανός επιθετικός, Τζάκσον Μαρτίνες (φωτό).

Στον αντίποδα, πολύτιμο 1-0 για την Πάσος Φερέιρα φιλοξενώντας τη Μορεϊρένσε, καθώς όχι μόνο μπήκε με το δεξί στο 2020, αλλά και γιατί βρέθηκε ταυτόχρονα, έστω και οριακά, εκτός επικίνδυνης ζώνης, αφού εκμεταλλεύτηκε την απώλεια βαθμών της σημερινής της αντιπάλου. Το τέρμα που έκανε την διαφορά στο ματς με τη Μορεϊρένσε, στο δέκατο πέμπτο λεπτό, με πλασέ του Μπούνο Σάντος από το ύψος περίπου του πέναλτι, σε μια φάση όπου ο σκόρερ εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ, ενώ ευκαιρίες στην συνέχεια και από τις δύο πλευρές, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ. Μία νίκη, μία ισοπαλία και πέντε ήττες για την Πάσος Φερέιρα, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το γήπεδο της, ενώ αγώνας δρόμου, για τον Βραζιλιάνο επιθετικό, Ντάγκλας Τάνκε.

Προϊστορία: Επικράτηση με 1-0 για την Πάσος Φερέιρα το 2011, ενώ 3-1 για την Πορτιμονένσε το 2018, στις δύο μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία, στο «Μουνισιπάλ ντε Πορτιμάο».

Λεπτές οι ισορροπίες, μιλώντας για ντέρμπι παραμονής, ανάμεσα σε δύο σχεδόν ισάξιες ομάδες. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα, εκτιμώντας πως πολύ πιθανό να είναι αυτός, που θα κάνει τη μικρή διαφορά.