Στο «Κινγκ Αμπντουλάχ Σπορτς Σίτι» της Τζέντα της Σαουδικής Αραβίας, ο τελικός του Σούπερ Καπ της Ισπανίας, ο οποίος είναι υπόθεση της Μαδρίτης, καθώς η Ρεάλ και η Ατλέτικο, ξεπέρασαν στους ημιτελικούς τα εμπόδια της Βαλένθια και της Μπαρτσελόνα, αντίστοιχα. Να σημειωθεί, πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Επικράτηση με 3-1 για την Ρεάλ στον ημιτελικό με την Βαλένθια, βλέποντας την «βασίλισσα», να ξεπερνάει πιο εύκολα και από ότι και η ίδια θα περίμενε το εμπόδιο των «νυχτερίδων». Το 1-0 στο δέκατο πέμπτο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κρόος, ενώ το 2-0 στο τριάντα εννέα, από σουτ του Ίσκο, από το ύψος περίπου του πέναλτι. Με το πόδι στο γκάζι και στην συνέχεια η Ρεάλ, παρά το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου, «τελειώνοντας» ουσιαστικά τον ημιτελικό στο εξήντα πέντε, με αριστοτεχνικό, εντός περιοχής πλασέ του Μόντριτς, ενώ το γκολ της τιμής για την Βαλένθια, από πέναλτι, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Εκτός αποστολής, οι επιθετικοί Ασένσιο, Αζάρ, Μπέιλ και Μπενζεμά.

Στην άλλη πλευρά, μεγάλη ανατροπή από την Ατλέτικο στον ημιτελικό με τη Μπαρτσελόνα, βλέποντας τους «ροχιμπλάνκος» να ρίχνουν στο καναβάτσο τους εμβρόντητους, βάσει της εξέλιξης του μεταξύ τους ημιτελικού, πρωταθλητές Ισπανίας. Ανώτερη η Μπαρτσελόνα στο 0-0 πρώτου ημιχρόνου, με την Ατλέτικο όμως, όχι μόνο να έχει κορυφαίο τον γκολκίπερ Όμπλακ, αλλά να ανοίγει το σκορ, κόντρα στην ροή του αγώνα, με την έναρξη σχεδόν της επανάληψης (46΄), με ψύχραιμο πλασέ του Κόκε από το ύψος περίπου του πέναλτι. Δύο τέρματα στην συνέχεια από τη Μπαρτσελόνα, με την Ατλέτικο όμως να μην έχει πει την τελευταία της λέξη και να «απαντάει» και αυτή με ανατροπή, με το 2-2 με πέναλτι του Μοράτα στο ογδόντα ένα και το 3-2 με πλασέ του Κορέα, στο ογδοηκοστό έκτο λεπτό. Εκτός αποστολής, οι επιθετικοί Λεμάρ και Ντιέγκο Κόστα.

Προϊστορία: Τρεις τελικοί ανάμεσα στις δύο σπουδαίες ομάδες της Μαδρίτης σε ουδέτερη έδρα την τελευταία δεκαετία, με την Ρεάλ να επικρατεί 4-1 στην παράταση το 2014 και στην διαδικασία των πέναλτι το 2016, σε αυτούς του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ 4-2 για την Ατλέτικο το 2018 στο Ταλίν για του Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ.

Απαγορευτική η προσέγγιση σημείου, μιλώντας όχι μόνο για ντέρμπι της Μαδρίτης, αλλά για τελικό Σούπερ Καπ, σε ουδέτερη έδρα.