Στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα η Τορίνο, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, με 24 βαθμούς, ένα περισσότερο από την 11η Μπολόνια, με τις δύο ομάδες να έχουν στόχο να μειώσουν ακόμα περισσότερο την απόσταση που τις χωρίζει από την πρώτη εξάδα.

Με το δεξί στο 2020 η ομάδα της Τορίνο, καθώς μετά το 2-0 του πρωταθλήματος στην Ρώμη σε βάρος της Ρόμα, ακολούθησε η εντός έδρας πρόκριση στα προημιτελικά του κυπέλλου, στην διαδικασία των πέναλτι σε βάρος της Τζένοα. Δύο οι μεγάλοι πρωταγωνιστές της Τορίνο στο ματς με την Ρόμα, με τον γκολκίπερ Σίριγκου να πραγματοποιεί εκπληκτικές επεμβάσεις και τον 26χρονο επιθετικό Μπελότι (φωτό) να βρίσκει δίχτυα με διαγώνιο, εντός περιοχής βολέ, στο σαράντα πέντε και από το σημείο του πέναλτι, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Άξιο αναφοράς επίσης, πως ο Μπελότι είχε και δοκάρι στις αρχές του ματς, με το σκορ φυσικά στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο στο 0-0. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την ομάδα του 58χρονου Βάλτερ Ματσάρι, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα, στο γήπεδο της, ενώ σταθερά εκτός, οι μέσοι Μπασέλι και Παριτζίνι και ο Ισπανός επιθετικός, Ιάγκο Φαλκέ.

Στον αντίποδα, δύο τρίποντα για τη Μπολόνια στο κλείσιμο του 2019, το εντός 2-1 σε βάρος της Αταλάντα και το 3-2 στην έδρα της Λέτσε, με το μικρό αυτό νικηφόρο σερί όμως να μην έχει συνέχεια στο 2020, καθώς έμεινε στο 1-1, στο πρώτο της ματς στο νέο έτος στο πρωτάθλημα, φιλοξενώντας την Φιορεντίνα. Πίσω στο σκορ η Μπολόνια στο ματς με την Φιορεντίνα, στο είκοσι επτά, ενώ ευκαιρίες στην συνέχεια εκατέρωθεν, περισσότερες πάντως και πιο σημαντικές, για την αντίπαλο της. Παρόλα αυτά, μια εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ορσολίνι, έσωσε τον βαθμό για τη Μπολόνια, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μπολόνια, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το «Ρενάτο Νταλ΄Αρα», ενώ σταθερά εκτός, ο Ολλανδός αριστερός μπακ, Ντέικς.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Τορίνο και δύο για τη Μπολόνια, στις έξι μονομαχίες των δύο ομάδων την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την «γκρανάτα».

Αρκετά αμφίρροπη αναμέτρηση, με ιδιαίτερα δύσκολη την προσέγγιση της με σημείο, μιλώντας για μονομαχία δύο απρόβλεπτων και ταυτόχρονα ισάξιων, σχεδόν, ομάδων.

Πρόταση: G/G & Over 2,5