Μονομαχία με φόντο την παραμονή, με την Ζιλ Βισέντε να θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και φυσικά να διατηρήσει το αήττητο στο γήπεδο της, την στιγμή που η Μπελενένσες βρίσκεται οριακά εκτός της επικίνδυνης ζώνης και θα θέλει να βγάλει αντίδραση, μετά το βαρύ 1-7, στο πρώτο της ματς στο 2020, φιλοξενώντας τη Μπράγκα.

Ισοπαλία με 1-1 για την Ζιλ Βισέντε, στο πρώτο της ματς στο πρωτάθλημα στο 2020, στην έδρα της Τοντέλα, με την ομάδα του 66χρονου Βίτορ Ολιβέιρα στο +4 πλέον, από την επικίνδυνη ζώνη. Μπροστά στο σκορ η Τοντέλα, στο μεταξύ τους ματς, στο πέμπτο μόλις λεπτό, με το 1-1 όμως για την Ζιλ Βισέντε στο δεκαπέντε, με εντός περιοχής, διαγώνιο βολέ, του Σενεγαλέζου μέσου Μπαραγέ. Χαμένο πέναλτι στην συνέχεια για την Τοντέλα, στο πενήντα έξι, με τον Βραζιλιάνο γκολκίπερ Ντένις, να νικάει τον Ισπανό μέσο των γηπεδούχων, Πεπέλου, ενώ σπουδαία ευκαιρία για την Ζιλ Βισέντε λίγο πριν το φινάλε, για να «αποδράσει» με το «διπλό». Τρεις νίκες και πέντε ισοπαλίες για την Ζιλ Βισέντε, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα στο Μπαρσέλος, ενώ σταθερά εκτός, ο Βραζιλιάνος στόπερ Ροντριγκάο, ο συμπατριώτης του, αριστερός ακραίος οπισθοφύλακας Αρτούρ Ενρίκε και ο δεξιός μπακ Άλεξ Πίντο.

Στην αντίπερα όχθη, βαρύ 1-7 όπως προαναφέρθηκε φιλοξενώντας τη Μπράγκα, βλέποντας τη Μπελενένσες όχι μόνο να «υποχωρεί» ακόμα περισσότερο βαθμολογικά και να βρίσκεται πλέον, οριακά εκτός επικίνδυνης ζώνης, αλλά να μπαίνει ταυτόχρονα με τον χειρότερο τρόπο στο 2020. Προβάδισμα τριών τερμάτων, για την τρομερά αποτελεσματική στο μεταξύ τους ματς Μπράγκα, στο εικοστό δεύτερο μόλις λεπτό, με το 1-3 για τη Μπελενένσες, με διαγώνιο, εντός περιοχής βολέ του Σιλβέστρε Βαρέλα, στο τριάντα τρία. Το τέταρτο τέρμα πάντως της αντιπάλου της, στο τεσσαρακοστό πέμπτο λεπτό, τέλειωσε ουσιαστικά κάθε σκέψη που υπήρχε στη Μπελενένσες για να μπει στο ματς μετά το 1-3, ενώ με το πόδι στο γκάζι στην επανάληψη η Μπράγκα, πετυχαίνοντας τρία ακόμη γκολ, καθώς η «μικρή» ομάδα της Λισαβόνας είχε πετάξει λευκή πετσέτα. Δύο νίκες, ισάριθμες ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Μπελενένσες, σε οκτώ ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένοι για σήμερα, ο μέσος Αντρέ Σάντος και ο επιθετικός Ρομπίνιο.

Προϊστορία: Μία νίκη για την Ζιλ Βισέντε, δύο για τη Μπελενένσες και μία ισοπαλία, στις τέσσερις μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία στο Μπαρσέλος, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, Λιγκ Καπ).

Πολύ πιο μεγάλος ο βαθμός δυσκολίας του σημερινού ματς για την Ζιλ Βισέντε, σε σχέση με αυτό που δείχνει το σετ των τιμών, καθώς δεν είναι τόσο μεγάλη η απόσταση που την χωρίζει από τη Μπελενένσες. Δεδομένο βέβαια πως η Ζιλ Βισέντε θα θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα και να δώσει συνέχεια στο αήττητο στο γήπεδο της, όπως όμως και ότι η Μπελενένσες, θα προσπαθήσει να βγάλει σημάδια αντίδρασης μετά το βαρύ 1-7 από τη Μπράγκα.