Ντέρμπι παραμονής, με τις δύο ομάδες ισόβαθμες στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα, με σημείο αναφοράς, πως θα είναι το δεύτερο τους συνεχόμενο ματς με γηπεδούχο την Ένωση και τρίτο συνολικά στο πρώτο εικοσαήμερο του Ιανουαρίου, καθώς πέρα από το πρωτάθλημα, βρίσκονται αντιμέτωπες και στον 2ο γύρο του κυπέλλου.

Βαρύ 0-4 για την Ένωση την προηγούμενη εβδομάδα στην έδρα του ΑΠΟΕΛ, στο πρώτο της ματς στο πρωτάθλημα στο 2020, με την ήττα αυτή πάντως, να θεωρείται για την ομάδα του Παραλιμνίου, εντός προγράμματος. Προβάδισμα τριών τερμάτων για την ομάδα του ΑΠΟΕΛ στο πενήντα, χαμένο πέναλτι στην συνέχεια για την Ένωση από τον Ουρουγουανό μέσο Βαρέλα, πέντε λεπτά αργότερα, με το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους, στο εβδομηκοστό δεύτερο λεπτό. Το σκορ μάλιστα, θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, αλλά κορυφαίος της Ένωσης και αυτός που το κράτησε σε αυτά τα επίπεδα, ήταν ο γκολκίπερ, Κλέιμαν. Ακολούθησε το εντός 0-2 από την σημερινή της, στην πρώτη μονομαχία τους για τον 2ο γύρο του κυπέλλου. Μία ισοπαλία και έξι ήττες για την Ένωση, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα, στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Γκανέζος μέσος, Αγκίρι.

Στην άλλη πλευρά, χαμένη ευκαιρία για την Δόξα να μπει με το δεξί στο νέο έτος, καθώς έμεινε στο 2-2, στο πρώτο της ματς στο 2020 φιλοξενώντας την ΑΕΛ, ενώ είχε ξεκινήσει δυνατά και είχε προβάδισμα δύο τερμάτων, στο εικοστό όγδοο λεπτό. Το 1-0 για την Δόξα στο συγκεκριμένο ματς από πέναλτι του Βραζιλιάνου Λουίς Κάρλος στο ένατο λεπτό και το 2-0 από κοντινό πλασέ του συμπατριώτη του Ίταλο, στο είκοσι οκτώ, με την ΑΕΛ όμως να μειώνει αρχικά στο τριάντα τέσσερα και να ισοφαρίζει στο εξήντα επτά. Αδικαιολόγητη η καθίζηση της Δόξας μετά το 2-0, με χαρακτηριστικό πως θα μπορούσε να είχε πέσει «θύμα» μεγάλης ανατροπής, αν δεν την κρατούσε στο τέλος, ο Αυστριακός γκολκίπερ, Γκρεμσλ. Ακολούθησε πάντως, το 2-0 στην έδρα της σημερινής της αντιπάλου, στην πρώτη μονομαχία τους όπως προαναφέρθηκε για τον 2ο γύρο του κυπέλλου, το οποίο έδωσε φυσικά σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του 58χρονου Βούλγαρου, Έντουαρντ Ερανοσιάν (φωτό). Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για την Δόξα Κατωκοπιάς, σε επτά ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο Σκοπιανός μέσος, Τραϊτσέφσκι.

Προϊστορία: Τέσσερις νίκες για την Ένωση και πέντε για την Δόξα Κατωκοπιάς, στις εννέα μονομαχίες τους την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την ομάδα του Παραλιμνίου, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Δεδομένο πως η Ένωση θα θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, όπως φυσικά και να πάρει μια άτυπη ρεβάνς για το 0-2 της περασμένης Τετάρτης στο κύπελλο, με αυτά πάντως να μην είναι αρκετά για να της δώσουν τον τίτλο του φαβορί, τουλάχιστον βάσει του σετ των τιμών, στο σημερινό ντέρμπι παραμονής.