Ξεχωριστό ενδιαφέρον στο ματς που ολοκληρώνει χρονικά το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής, με την Πάρμα να ψάχνει το τρίποντο, με το οποίο θα βρεθεί σε απόσταση αναπνοής από την πρώτη εξάδα, την στιγμή που η Λέτσε βρίσκεται οριακά, μετά φυσικά και τα χθεσινά αποτελέσματα, εκτός της επικίνδυνη ζώνης.

Βαρύ 0-5 την προηγούμενη αγωνιστική στο Μπέργκαμο από την Αταλάντα, στο πρώτο ματς στο πρωτάθλημα για το 2020, με την Πάρμα να μπαίνει φυσικά με τον χειρότερο τρόπο στη νέα χρονιά. Λευκή πετσέτα από την Πάρμα στο συγκεκριμένο ματς από το πρώτο ημίχρονο, όπου είδε την αντίπαλο της να έχει πάρει ήδη προβάδισμα τριών τερμάτων, με θετικό πάντως, πως δεν έχασε την επαφή της με την πρώτη εξάδα, καθώς βρίσκεται στο -4 από την 6η στον βαθμολογικό πίνακα, Κάλιαρι. Τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες για την Πάρμα, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα, στο «Ένιο Ταρντίνι», ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο 31χρονος μέσος, Μπαρίλα. Ακολουθεί την Πέμπτη, το εντός έδρας, νοκ άουτ ματς με την Ρόμα, για την φάση των «16» του κυπέλλου.

Στην αντίπερα όχθη, οδυνηρό, τουλάχιστον βάσει εξέλιξης, 0-1 φιλοξενώντας την Ουντινέζε, στο πρώτο ματς για τη Λέτσε στο 2020, με θετικό πάντως, πως διατηρήθηκε όπως προαναφέρθηκε, μετά και τα χθεσινά αποτελέσματα, εκτός της επικίνδυνη ζώνης. Πιο απειλητική η Λέτσε στο πρώτο ημίχρονο στο ματς με την Ουντινέζε, αδυνατώντας όμως να μετουσιώσει σε κάποιο ή κάποια τέρματα, τις ευκαιρίες που δημιούργησε, σημειώνοντας πως είχε μεταξύ αυτών και ένα οριζόντιο δοκάρι. Παρόλα αυτά, αδικαιολόγητη η παθητική της εικόνα στην επανάληψη, δίνοντας την ευκαιρία στην ακίνδυνη, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, Ουντινέζε, όχι μόνο να ανέβει και να δημιουργήσει και αυτή με την σειρά της ευκαιρίες, αλλά να φτάσει και στο 0-1, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες για τη Λέτσε, σε εννέα ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το «Βία ντελ Μάρε», ενώ αγώνας δρόμου, για το μέσο Ταμπανέλι και τον Βραζιλιάνο επιθετικό, Ντιέγκο Φαρίας. Χωρίς αγωνιστικές υποχρεώσεις επίσης στο κύπελλο, καθώς αποκλείστηκε στον προηγούμενο γύρο, με το βαρύ 1-5 στην έδρα της ΣΠΑΛ.

Προϊστορία: Μοιρασμένο απόλυτα το ρεκόρ, σε τρία ματς την τελευταία δεκαετία με γηπεδούχο την Πάρμα, σε όλες τις διοργανώσεις (1-1-1). Πιο συγκεκριμένα, επικράτηση με 1-0 για τη Λέτσε το 2011 και 3-3 το 2012, σε δύο ματς πρωταθλήματος, ενώ 4-0 για την Πάρμα το 2013, για τον 3ο γύρο τότε του κυπέλλου.

Επιλογή μου ο «άσος», ποντάροντας στον παράγοντα έδρα και στο μικρό αρνητικό σερί της Λέτσε, εκτιμώντας επιπλέον, πως η Πάρμα θα προσπαθήσει να μετριάσει τις εντυπώσεις, από την κάκιστη εμφάνιση και το βαρύ 0-5 στο Μπέργκαμο.