Εκ διαμέτρου αντίθετοι οι στόχοι των δύο ομάδων, με την γηπεδούχο Φάιλντ βρίσκεται στην επικίνδυνη ζώνη, δίνοντας φυσικά μάχη παραμονής, την στιγμή που η 5η στον βαθμολογικό πίνακα Νοτς Κάουντι, ψάχνει το τρίποντο που θα την εδραιώσει στην πρώτη επτάδα και τα πλέι οφ ανόδου.

Επικράτηση με 4-1 το Σάββατο για την Φάιλντ φιλοξενώντας την Σάουπορτ, η οποία αγωνίζεται στην Νational South, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους «16» του FA Trophy, συνεχίζοντας την προσπάθεια που κάνει να υπερασπιστεί το τρόπαιο που κατέκτησε πέρσι, όπου επικράτησε στο τελικό της συγκεκριμένης διοργάνωσης, της Λέιτον Όριεντ, 1-0. Νωρίτερα πάντως, στα δύο ματς που έδωσε στο 2020, ηττήθηκε 0-1 εντός για το πρωτάθλημα από την πρωτοπόρο της National League, Μπάροου, ενώ αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι στο κύπελλο Αγγλίας, με το 1-2 στο «Μπράμαλ Λέιν» από την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Τέσσερις νίκες, πέντε ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες για την Φάιλντ, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα στο γήπεδο της, ενώ τιμωρημένος για σήμερα, ο επιθετικός, Κόσιλο.

Στην άλλη πλευρά, εντός έδρας πρόκριση και για την Νοτς Κάουντι στην φάση των «16» του FA Trophy, καθώς η ομάδα του 47χρονου Νιλ Άρντλεϊ (φωτό), επικράτησε το Σάββατο 2-1 της Ντάγκεναμ, με το νικητήριο τέρμα να έρχεται στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Ντόιλ. Νωρίτερα, τέσσερις βαθμοί για τη Νοτς Κάουντι στα δύο ματς στο πρωτάθλημα που έδωσε στο 2020, με 0-0 την Πρωτοχρονιά στην έδρα της Μέιντενχεντ, ενώ 2-1 ακολούθως φιλοξενώντας τη Μπρόμλεϊ. Πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες για τη Νοτς Κάουντι, σε 14 ματς στο πρωτάθλημα, μακριά από το «Μίντοου Λέιν», ενώ χωρίς σημαντικά προβλήματα, ενόψει της σημερινής αναμέτρησης.

Προϊστορία: Το σημερινό, θα είναι το πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την τελευταία δεκαετία, με γηπεδούχο την Φάιλντ.

Λιγότερη η πίεση στη Νοτς Κάουντι, ενώ σε καλύτερο momentum, τουλάχιστον στο πρωτάθλημα, σε σχέση με την Φάιλντ, με επιλογή ρίσκου το «διπλό».