Το πρώτο χρονικά νοκ άουτ ματς του σημερινού προγράμματος, για την φάση των «16» του κυπέλλου ανάμεσα στην Φιορεντίνα και την Αταλάντα, σημειώνοντας πως ακολουθούν λίγες ώρες αργότερα, το Μίλαν – ΣΠΑΛ και το Γιουβέντους – Ουντινέζε.

Να σημειωθεί, πως σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι. Να τονιστεί επίσης, πως στα προημιτελικά έχει ήδη προκριθεί η Τορίνο, η οποία επικράτησε πριν μία περίπου εβδομάδα της Τζένοα στην διαδικασία των πέναλτι, ενώ στο χθεσινό πρόγραμμα επικράτησαν τα φαβορί. Πιο συγκεκριμένα, Νάπολι – Περούτζια 2-0, Λάτσιο – Κρεμονέζε 4-0 και Ίντερ – Κάλιαρι 4-1.

Το σημερινό, θα είναι το τρίτο ματς της Φιορεντίνα στην φετινή διοργάνωση, καθώς έχει ήδη δύο εντός έδρας προκρίσεις με ομάδες μικρότερων κατηγοριών. Πιο συγκεκριμένα, 3-1 αρχικά την 3ης κατηγορίας, Μόντσα, πραγματοποιώντας μάλιστα την ανατροπή, με τρία τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ 2-0 ακολούθως σε βάρος της Τσιταντέλα (Β΄), παρά το γεγονός πως έπαιζε από το πρώτο ημίωρο με παίκτη λιγότερο. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το αγχωτικό 1-0 της Κυριακής φιλοξενώντας την ουραγό ΣΠΑΛ, με το οποίο πήρε βαθμολογική ανάσα, καθώς βρέθηκε στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη και με το οποίο επέστρεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, μετά από εννέα αγωνιστικές. Εκτός αποστολής, ο 36χρονος Γάλλος μέσος Ριμπερί και ο Γκανέζος επιθετικός, Μπόατενγκ.

Στην άλλη πλευρά, πρώτο ματς το σημερινό για την Αταλάντα στην φετινή διοργάνωση, καθώς η ομάδα του Μπέργκαμο βρέθηκε απευθείας στην φάση των «16». Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα για την Αταλάντα, το 1-1 του Σαββάτου για το πρωτάθλημα στο Μιλάνο απέναντι στην Ίντερ, στο οποίο ισοφάρισε στο εβδομήντα πέντε και στο οποίο είχε χαμένο πέναλτι, δύο λεπτά πριν το φινάλε, με τον Κολομβιανό Μουριέλ. Με το αποτέλεσμα αυτό πάντως, ανέβηκε στην 4η θέση, καθώς υπερτερεί της ισόβαθμης και 5ης στον βαθμολογικό πίνακα Ρόμα, της οποίας είχε επικρατήσει 2-0 στο ματς του 1ου γύρου του πρωταθλήματος στην Ρώμη. Εκτός αποστολής, ο Βέλγος μπακ – χαφ Καστάνιε.

Προϊστορία: Επτά νίκες για την Φιορεντίνα και τρεις ισοπαλίες, σε δέκα ματς την τελευταία δεκαετία φιλοξενώντας την Αταλάντα, σε όλες τις διοργανώσεις (πρωτάθλημα, κύπελλο).

Πολύ καλή αναμφίβολα, για την Φιορεντίνα, η προϊστορία της τελευταίας δεκαετίας φιλοξενώντας την Αταλάντα. Παρόλα αυτά, επιλογή ρίσκου το «διπλό», ποντάροντας στο καλύτερο momentum της Αταλάντα, εκτιμώντας πως το αγχωτικό 1-0 της Φιορεντίνα σε βάρος της ΣΠΑΛ την Κυριακή το απόγευμα, δεν έκρυψε κάτω από το χαλάκι, τα θέματα που υπάρχουν στην ομάδα της Φλωρεντίας.