Το πρώτο χρονικά νοκ άουτ ματς της φάσης των «32» του κυπέλλου, με την 4ης κατηγορίας Γκρανβίλ να φιλοξενεί τη Μαρσέιγ, σημειώνοντας πως σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Με έκπληξη ξεκίνησε η φάση των «32» του κυπέλλου, καθώς χθες η 3ης κατηγορίας Πο, επικράτησε στην παράταση 3-2 της Μπορντό, ενώ κυριότερα ζευγάρια το Σαββατοκύριακο που ακολουθεί είναι τα Παρί F.C. – Σεντ Ετιέν, Ναντ – Λυών, Ντιζόν – Νιμ, Μονπελιέ – Καέν και Λοριάν – Παρί.

Δύο συνεχόμενες εκτός έδρας προκρίσεις για την Γκρανβίλ, στους ισάριθμους γύρους που προηγήθηκαν, αντιμετωπίζοντας ομάδες της 5ης κατηγορίας, επικρατώντας αρχικά 2-0 της Πλαμπενέκ και 2-1 στην συνέχεια στις Βερσαλλίες, όπου πραγματοποίησε μάλιστα, την ανατροπή. Τελευταίο της αγωνιστικό δείγμα, το 2-0 του Σαββάτου φιλοξενώντας την Βιτρέ, με το οποίο βρέθηκε στην 5η θέση του 2ου γκρουπ της 4ης κατηγορίας, στο -12 πάντως από την πρωτοπόρο Ρουέν.

Στον αντίποδα, αρκετό ζόρι για τη Μαρσέιγ στον προηγούμενο γύρο στην έδρα της 4ης κατηγορίας Τρεσιγιάκ, το εμπόδιο της οποίας ξεπέρασε τελικά στην διαδικασία των πέναλτι, μετά το μεταξύ τους 1-1 στην κανονική διάρκεια του ματς και την παράταση. Τελευταίο αγωνιστικό δείγμα, το 1-0 του πρωταθλήματος την περασμένη εβδομάδα στην Βρετάνη σε βάρος της Ρεν, το οποίο την εδραίωσε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ευκαιρίες εκατέρωθεν στο ματς με την Ρεν, μεταξύ αυτών και ένα δοκάρι για τη Μαρσέιγ στο πρώτο ημίχρονο, με την ομάδα της Μασσαλίας τελικά πιο αποτελεσματική, βρίσκοντας δίχτυα με τον Στρούτμαν, έξι λεπτά πριν το φινάλε. Σημείο αναφοράς, πως ο Ολλανδός μέσος και σκόρερ φυσικά του τέρματος της Μαρσέιγ, είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, δύο λεπτά νωρίτερα.

Προϊστορία: Οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί αντιμέτωπες στο κύπελλο και το 2016, με γηπεδούχο και πάλι την Γκρανβίλ, αλλά στα προημιτελικά τότε της διοργάνωσης, με νικήτρια τη Μαρσέιγ με 1-0. Για την ιστορία, η Μαρσέιγ επικράτησε με το ίδιο σκορ και στον ημιτελικό στην έδρα της Σοσό, αλλά ηττήθηκε 2-4 στον τελικό από την Παρί.

Χωρίς καμία απολύτως αξία η τιμή που συνοδεύει τη Μαρσέιγ, ειδικά για νοκ άουτ ματς κυπέλλου, ειδικότερα όταν στην συγκεκριμένη διοργάνωση, υπάρχουν παραδοσιακά, πολύ μεγάλες εκπλήξεις.